Teplota u psa, horečka
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Jaká je normální tělesná teplota u psů a koček?
Tělesná teplota by se měla pohybovat v rozmezí 37,5°C-39,0°C. Mírně vyšší teplotu mají malá plemena, štěňata, či některá zvířata po očkování. Tak či onak, tělesná teplota by rozhodně neměla přesáhnout 39,5 °C.
Teplota nad 41 °C může zvíře ohrozit na životě a vyžaduje okamžitou odbornou pomoc.
Jak a kdy teplotu měřit?
Pokud máme podezření, že by zvíře mohlo mít zvýšenou teplotu (teplé na dotyk, teplý čumák, či vykazuje níže uvedené projevy), měli bychom ji změřit. K tomu můžeme použít klasický digitální teploměr. Teplotu měříme u zvířat pouze v konečníku, kdy je potřeba zasunout teploměr alespoň 1-2cm hluboko, jinak hrozí naměření falešně nízké hodnoty.
Nikdy neměříme bezprostředně po nějaké fyzické aktivitě (hra, procházka, jízda autem), ale v momentě, kdy se zvíře nachází v naprostém klidu. Pokud naměříme vyšší hodnotu, můžeme po cca půl hodině přeměřit. Existují i teploměry určené pro zvířata, rozdíl je, že měří rychleji, případně mají gumovou špičku.
Teplý, nebo suchý čumáček rozhodně nejsou indikátory horečky.
Jak se horečka na zvířeti může projevit?
Nemusí se projevit vůbec, nebo na ni mohou poukazovat následující změny:
Zrychlené dýchání | Vyhledávání chladnějších míst | třes |
Teplé uši | Ztráta apetitu | Únava, apatie, bolest |
Dle spouštějící příčiny může být horečka provázena kulháním, zvracením, průjmem, atd…
Jaké jsou příčiny horečky?
Horečka je symptom, tedy projev nějakého onemocnění, nikoliv diagnóza. Tímto projevem se prezentuje celá řada nemocí.
Onemocnění můžeme rozdělit do 3 skupin:
-
Infekční příčiny:
- virální onemocnění (parvoviróza, panleukopenie, FeLV, FIV, FIP, ale i psincový kašel)
- bakteriální onemocnění: záněty orgánů jako zápal plic, zánět dělohy, zánět prostaty, abscesy u koček, ruptura trávícího traktu, atd. Mezi bakterie také patří ty, přenášené klíšťaty (anaplasma, ehrlichia).
- parazitární onemocnění: kromě těch žijících v trávícím traktu musíme myslet např. i na krevní parazity (babesia, leishmania), či plicní červy.
-
Imunitně zprostředkovaná onemocnění
- jsou onemocnění, kdy se vlastní imunitní systém z nějakého důvodu ,,pomátne“ a obrátí se proti vlastnímu tělu. Mezi nejčastější taková onemocnění patří: imunitně zprostředkovaná hemolytická anémie (chudokrevnost, tzv. IMHA), imunitně zprostředkovaná trombocytopénie (nedostatek krevních destiček), polyarthritis (zánětlivé onemocnění kloubů), či steroid responzivní meningitis artheritis neboli SRMA .
-
Neoplazie
- čili nádorová onemocnění, mohou také způsobit horečku. Nádorový proces může postihnout každý orgán.
Od horečky musíme odlišit zvýšenou tělesnou teplotu spojenou např. s přehřátím, či úpalem (psi v autech v letním počasí, uvázání na přímém slunci).
Zvýšenou tělesnou teplotou se může projevovat i stres, či bolest.
Jak zjistíme vyvolávající příčinu?
Pátrání může být opravdu běh na dlouhou trať. Vzhledem k rozmanitým příčinám (viz výše), je potřeba postupovat systematicky, krok za krokem. Stěžejní je důkladné klinické vyšetření a hledání dalších abnormalit, které by nás mohli nasměrovat k diagnóze (např. bledé sliznice, bolestivé břicho, zvětšené mízní uzliny..). Krevní vyšetření nám podá informaci o krevních buňkách i stavu tělních orgánů. Zobrazovací diagnostika jako rentgen a ultrazvuk nám poukáže na stav plic a břišních orgánů. Dále se standardně doporučuje vyšetření moči.
Podle klinických příznaků může být doporučeno také ortopedické, či neurologické vyšetření. V některých případech je nezbytná i invazivnější diagnostika v anestezii jako CT vyšetření, magnetická rezonance, odběr mozkomíšního moku, odběr vzorků ze změněných orgánů, či kloubní synovie. Často jsou indikována speciální krevní vyšetření na krevní bakterie a parazity, případně speciální zánětlivé markery C-reaktivní protein. U koček vždy testujeme virová onemocnění FIV, FeLV.
Chtějme zjistit příčinu horečky a tu cíleně léčit, nikoliv teplotu jen snižovat!
Jaká je léčba?
Z odstavce výše plyne, že léčba se dle příčiny bude značně lišit. Zvíře s vysokou horečkou je rozhodně pacient na hospitalizační péči.
Nikdy nepodávejte zvířatům léky na snížení teploty určené pro lidi!
Časté dotazy a omyly
Zvíře má horečku, jak mu ulevit? Za 1. kontaktovat veterinárního lékaře, či navštívit pohotovost. Pro rychlou úlevu můžete zvíře položit na studený ručník nebo jej vypustit do chladného prostoru (zahrada, místnost s dlažbou). Rozhodně jej nesprchujte ledovou vodou a v žádném případě nepodávejte léky pro lidi.
Zvíře mělo pár dní horečky, sama od sebe odezněla, je to možné? Ano, některá onemocnění se typicky prezentují fázemi horečky střídanými normální teplotou.
Léčí se horečka antibiotiky? Ne, antibiotiky se léčí bakteriální příčiny horečky. Ale těch nebakteriálních je celá řada.
Proč se horečka někdy léči kortikosteroidy? Kortikosteroidy (prednison) tlumíme většinou imunitní systém, léčíme jím tedy imunitně zprostředkovaná onemocnění, která uvádím výše.
Zvíře je pár dní po operaci a má horečku, co máme dělat? V takovém případě kontaktujte ihned ošetřujícího lékaře, či pohotovost.
Zvíře prodělalo epileptický záchvat, nyní má horečku, co dál? Epileptický záchvat je většinou spojen s extrémní svalovou prací, při které vzniká teplo. U většiny takových zvířat dojde během krátké doby k normalizaci tělesné teploty.