Nafouklé, tvrdé nebo zvětšené břicho u psa a kočky
Obsah článku
- Když se ve stolici objeví červi – příčiny, rizika a řešení - 6 března, 2025
- Bravecto injekce: Revoluční novinka v ochraně psů proti parazitům - 4 března, 2025
- Psí uši pod kontrolou: Čištění, prevence a léčba zánětů - 18 října, 2024
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Zvětšené břicho u psa nebo kočky není jen estetický problém – může signalizovat závažné zdravotní komplikace. Pokud se bříško vašeho mazlíčka najednou zvětší, měli byste zpozornět a zvážit návštěvu veterináře. V některých případech může jít o život ohrožující stav.
Proč se zvířeti zvětšuje břicho?
Zvětšené břicho (odborně distenze abdomenu) může mít různé příčiny. Jedinou přirozenou příčinou je gravidita u samic. Pokud tedy máte nekastrovanou fenu nebo kočku, je na místě zvážit, zda není březí. Těhotenské testy pro zvířata neexistují, proto je nejlepší navštívit veterináře, který graviditu potvrdí nebo vyloučí pomocí ultrazvuku.
Pokud gravidita nepřipadá v úvahu, přicházejí v úvahu další možné důvody.
Zvětšení vnitřních orgánů
V některých případech je zvětšené břicho způsobeno zvětšením některého z orgánů v dutině břišní. Nejčastěji se jedná o:
Játra, slezinu, ledviny nebo mízní uzliny – často zvětšené kvůli nádorům, infekcím nebo jiným onemocněním.
Močový měchýř – pokud pes nebo kočka nemůže močit, moč se hromadí v měchýři a způsobuje jeho zvětšení.
Děloha (pyometra) – hnisavý zánět dělohy u nekastrovaných fen může způsobit její extrémní zvětšení.
Plyn v trávicím traktu – například při torzi žaludku, hromadění plynu ve střevech nebo při masivním začervení.
Torze a dilatace žaludku je akutní, život ohrožující stav! Objevuje se zejména u velkých plemen psů a projevuje se pokusy o zvracení bez úspěchu, nadmutým břichem a neklidem. Tento stav vyžaduje okamžitý veterinární zákrok!
Pes s torzí žaludku
Nadměrné ukládání tuku
V některých případech může být zvětšené břicho výsledkem obezity nebo hormonálních onemocnění, jako je Cushingův syndrom. Tento stav je častý u starších psů a kromě zvětšeného břicha ho provází:
- Nadměrné pití a močení
- Řídnutí srsti
- Slabé svalstvo a povislé břicho

Hromadění volné tekutiny v dutině břišní
Za normálních okolností jsou tekutiny v břiše uvnitř orgánů, nikoliv mezi nimi. Pokud se tekutina objeví mimo orgány, hovoříme o volné tekutině. Příčiny zahrnují:
Nízkou hladinu krevních bílkovin (např. při onemocnění jater nebo ledvin)
Vnitřní krvácení (např. při poranění nebo nádorech)
FIP – infekční peritonitida koček
Onemocnění srdce (může vést k městnavému srdečnímu selhání a hromadění tekutiny)
Infekce nebo nádory v dutině břišní
Rupturu močového měchýře nebo střev – například po úrazu
Rentgen kočky s volnou tekutinou v břišní dutině
Další příznaky, které pomohou určit příčinu
Pokud kromě zvětšeného břicha pozorujete i další symptomy, mohou napovědět, co je příčinou:
Zvíře už déle jak 1 den nemočilo | Podezření na zvětšený močový měchýř, v důsledku neschopnosti se vymočit |
Větší plemeno, nadavuje, ale nezvrací | Torze žaludku |
Bledé sliznice | Krvácení do dutiny břišní |
Průjmy | Onemocnění jater, střeva, začervení |
Žluté sliznice u kočky | FIP, onemocnění jater |
Horečka | Infekce v dutině břišní, neoplazie |
Vypadává srst, hodně pije | Cushingův syndrom |
Nekastrovaná fena hodně pije a močí, zvrací | Zánět dělohy (pyometra) |
K tomu, abychom s jistotou mohli říci, jaká je příčina zvětšeného bříška, je potřeba udělat nějaká vyšetření. Prvním krokem bývá rentgen, či ultrazvuk. Tato vyšetření nám pomohou rozlišit zvětšené orgány, hromadění plynu v orgánech, či volnou tekutinu. V případě volné tekutiny je tato odebrána (tzv. abdominocentéza) a dále vyšetřena, doplněna vyšetřením krve, eventuálně dalšími testy.
Dobrý den,mám kříženého yorkšírka a ta mi snědla ze stolu kebam (jen maso)
Nejdříve se klepala tak jsem sní šla ven,ale nekakala,tak jsem ji dala černé uhlí to ji trochu pomohlo,ale už přes 3hodiny kdy si lehne,tak max na 2min a zase hledá nové místo a pořád dokola. děkuji za rychlou odpověď
Dobrý den, u malého pejska se musíme bát především rychlé dehydratace – ztráty tekutin prostřednictvím průjmu. Pokud začne být zvíře v takovou chvíli apatické, je dobré vyhledat veterinární pohotovost.
dobrý den chtěla jsem se zeptat náš kocour má velké bříško je kastrovaný nevím jestli je to z jídla sní ráno dvě kapsičky a večer také dvě mezitím má suché.Má i suchý čumáček nevím jestli je to normální nebo není děkuji za odpověď 🥰
Dobrý den, bříško může být určitě větší z ukládání tuku, pokud se jej jinak nic netrápí, tak to bude pravděpodobné. Suchý čumáček tak nevěstí nic špatného.
dobrý den chtěla bych se zeptat .mám kočku a ta hodně zní teče takoví hnisavé smradlavé zápach .není kastrovaná. děkuji za odpověď
Dobrý den, to zavání zánětem dělohy – akutní stav, ihned jeďte s kočkou na veterinu.
Dobrý den, mám rotwailerku kastrovanou hodně hltá a většinou po jídle zvrací bílou pěnu a má nafouklé tvrdé břicho. Hodně jí trávu. Granule máme Royal Canin Veterinary Care Dog Neutered Adult Large dietní pro kastrované psy s tendencí přibývat na váze. Myslíte, že by to mohlo být granulemi? A jaké granule by jste doporučila? Děkuji Báčková
Dobrý den,
asi bych se prvně zaměřila na to hltání – existují protihltací misky, tak vyzkoušejte. Samozřejmě je možné, je jí nesedí i granule- najít vhodné může být složité – trh je jimi doslova přesycen a každému psovi vyhovují jiné, takže je to o tom zkoušet.
Dobrý den, máme 15ti letou kastrovanou kočku, které odcházejí ledviny. Minulý týden jsme zavodňovali infuzemi a začali jsme krmit fortify veterinární dietu pro ledvináře. Včera jsme akorát vyměnili kapsičku, než na kterou je zvyklá. Dnes má kočka jednou tak velké břicho, hrozně nafouknuté, ale ne tvrdé. Myslíte že to může být změnou kapsičky, nebo spíše k těm ledvinám? děkuji
Dobrý den, nemocné ledviny nezpůsobí zvětšení bříška, doporučuji ji nechat zkontrolovat veterinářem.
dobry den
fena retrivra ma zvetsene a trvde bricho…ji..hraje si..beha..je vesela..nic nenasvescuje ze by trpela bolestma..bricho si necha pohladit promakat bet reakce na bolest…
muze byt gravidni???farani cca pred 5 tydny…dekuji
Dobrý den, teoreticky ano.. pokud se Vám stav břicha nezdá, nechte zkontrolovat u veterináře ultrazvukem – příčin je, jak se dočtete v tomto článku, spousta.