Vyšetření, rozbor krve

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Vyšetření krve patří ve veterinárních ambulancích k denní rutině. Větší pracoviště mají krevní analyzátory a vyšetření udělají na počkání během několika minut, ta menší posílají vzorky do laboratoří a vyšetření se protáhne na hodiny, až dny. U akutních a klinicky nestabilních pacientů by se měly krve vyšetřit na místě.

 Odběr krve: v tomto článku se dozvíte vše o odběru krve u psa i koček

Indikace (důvody) k vyšetření krve:

1) u nemocného zvířete ke zjištění příčiny jeho potíží

2) preventivně u jinak zdravého zvířete (např. v rámci geriatrické prohlídky, či před anestézií)

Co z krve můžeme vyčíst?

V krvi vyšetřujeme krevní buňky, tedy krevní obraz, nebo-li hematologii a biochemické, tedy orgánové parametry, jednoduše biochemii.

Krevní obraz=hematologie: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky

Orgánové parametry= biochemie: glukóza, kreatinin, urea (močovina), ionty (sodík, draslík, fosfor, vápník, chlor), celkový protein, albumin, globulin, jaterní enzymy (ALT, ALP, GGT), bilirubin a cholesterol.

Hematologické vyšetření= krevní obraz, abnormální hodnoty jsou vyznačeny červeně. Zdroj: Anna Šrenková

 

Biochemické vyšetření= orgánové parametry, abnormální hodnoty jsou vyznačeny červeně. Zdroj: Anna Šrenková

Z krví toho můžeme vyčíst mnohem více. Mezi další, většinou separátně stanovované parametry, patří: hormony, zánětlivé markery, parametry krevní srážlivosti, protilátky, markery ledvin, testování infekčních nemoci (FeLV, FIV), atd…

Všechny parametry mohou být snížené, v normě, nebo zvýšené.

Součástí vyšetření krve by měla být vždy i jejich interpretace, laik by se do ní rozhodně pouštět neměl

 

Jak nálezy vyhodnotit?

K tomu, abychom mohli výsledky daného pacienta správně interpretovat nestačí znát příčiny pro změněné parametry. Je to mnohem složitější, kdy musíme zohlednit i druh zvířete, jeho věk, plemeno a hlavně zdravotní stav.  Co laik nikdy nikde nevyčte je relevance změněného nálezu, protože změněný neznamená vždy špatný, respektive nemusí znamenat vůbec nic. Jsou parametry, kde změna o 1 jednotku je zásadní, a pak takové, kdy změna o 200 jednotek nic neznamená. Stejně tak je nesmírně důležité uvědomovat si vzájemnou souvislost mezi jednotlivými parametry. Velmi podobné, ba dokonce shodné nálezy můžeme u různých pacientů interpretovat úplně jinak, tedy příčinou mohou být úplně odlišná onemocnění.

Časté dotazy a omyly

  • Zvíře má vyšší močovinu/ureu v krvi, znamená to, že má onemocnění ledvin? Ne, příčin pro zvýšenou močovinu může být více. Například dehydratace, zvýšený příjem proteinů, krvácení do trávícího traktu, atd..

 

  • Lze stanovit hodnoty pro selhání ledvin? Ne. Neexistuje žádná přesná hranice. Navíc jednorázově zjištěné hodnoty nemusí být konečné.

 

  • Co krevní testy na potravní alergie? Testy na potravní alergie z krve nejsou u zvířat průkazné, nedoporučuji je. Více informací v článku potravní alergie.

 

  • Zvíře má azotémii (=zvýšenou močovinu a kreatinin v krvi), znamená to, že má onemocnění ledvin? Ne, znamená to pouze azotémii, kterou může způsobit i dehydratace, nebo obstrukce močových cest. Tzn. i s vyššími ledvinými hodnotami mohou ledviny fungovat normálně.

 

  • Zvíře, je evidentně nemocné, ale krve vyšly normální, je tedy zdravé? Zřejmě ne. Krve nejsou vševědoucí. I na smrt nemocné zvíře může mít všechny parametry v normě. Je potřeba pátrat dále.

 

  • Zvíře má zvýšené jaterní enzymy, znamená to, že mu nefungují játra? Ne. Jaterní enzymy se zvyšují při poškození jaterních buněk, ale s funkcí jater nemají nic společného. Pro posouzení funkce jater se zaměřujeme na produkty v játrech produkované, tedy močovinu a albumin. Dále existují jaterní funkční testy (amoniak, žlučové kyseliny). Stejně tak pouze zvýšené jaterní enzymy nejsou důvodem k nasazení jaterní diety. Koneckonců, ne všechny enzymy musí nutně souviset s játry (jsou tvořeny i v jiných orgánech).

 

  • Jak je možné, že někde stojí vyšetření pár stovek, jinde tisíce? Jednak záleží, kde se krve dělají. Veterinární analyzátory přímo v ordinaci mají vyšší náklady, než když se zašle krev do lidské laboratoře. Dalším hlavním rozdílem je počet měřených parametrů. Hematologie se vesměs neliší. Ale biochemický rozbor má více variant, resp. je měřen rozdílný počet parametrů. Pak je samozřejmě cenový rozdíl při vyšetření 5ti nebo 15ti parametrů. Součástí některých profilů jsou dokonce parametry navíc, jako hormony, či zánětlivé markery. Pak samozřejmě záleží na kvalitě interpretace. Dle mého názoru by interpretace a vysvětlení nálezů majitelům mělo být vždy součástí vyšetření krví.

 

  • Před měsícem se krve dělaly, nyní je chce veterinář opakovat, není to zbytečné? Měsíc může být velmi dlouhá doba, zejména, pokud zvíře bylo v té době klinické zdravé a dnes už není. Některé parametry se mohou rapidně měnit i během několika hodin.

 

  • Musí být zvíře před odběry vždy nalačno? Na některé parametry to může mít vliv, ale většinou nic zásadního. U akutních pacientů se vůbec neřeší. Pokud jste objednáni, je lepší dorazit nalačno.

 

  • Zvýšené bílé krvinky- má pes zánět? Ve většině případů NE. Ke zvýšení může vést pouhý stres.

 

  • Můžeme na základě normálních krevních testů vyloučit rakovinu? Ne.

 

2 komentáře: „Vyšetření, rozbor krve

  • 8 března, 2021 (8:51 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, pokud nevadí, že jsem soukromá osoba, poprosím Vás o názor. Mám kocourka s chronickým selháváním ledvin, bojujeme už 2 roky. Při každé další kontrole jsou hodnoty o něco horší, sono ukazuje značné poškození. Pžed 14ti dny ukázal odběr téěř 800 creatin, močovina byla neměřitelná. Po 3 infúzích se malinko zlepšily hodnoty, creatin na 700 a močovina na 46. Nicméně i nadále trvá nechutenství a kocourek se jeví unavený a bez zájmu o jídlo. Mám pocit, že mi odchází, nicméně váhám, zda by mu ještě další infúze nepomohly se trochu sebrat. Možná existuje něco, co mi nebylo nabídnuto, tak se ptám na nezávislý názor Vás. Na začátku jsem podávala asi 3 měs. Semintru, poté Ipakitin a Aminavast. Po celou dobu se mi dařilo držet kocourka celkem v kondici i přes horšící se hodnoty. Nyní i ubral na váze 20dkg během cca 2měsíců, má aktuálně 3,8kg. Děkuji za Váš čas a pokud mi napíšete svůj názor, budu ráda. S pozdravem Marie Michlanová

    Reagovat
    • 8 března, 2021 (9:04 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den paní Michalnová,
      chronické onemocnění ledvin je bohužel progresivní proces, který neumíme zvrátit. Hodnoty se dlouhodobě mohou držet stabilní, ale někdy dojde ke zvratu. Co může stav ledvin takto akutně zhoršit je například současně probíhající bakteriální zánět močových cest, případně jiné onemocnění vedoucí k dehydrataci (onemocnění střeva, slinivky). Pokud tam je nějaká taková komponenta, tak po léčbě antibiotiky a současné infúze se mohou hodnoty opět vrátit na svoji starou úroveň. Nepíšete, zda se vyšetřovala moč. Zároveň by bylo rozumné změřit krevní tlak.
      Nicméně, pokud nám hodnoty ani po infúzi neklesly (pokles creatininu jen o 100 je bohužel zanedbatelné), tak se obávám, že šance na zlepšení jsou velmi malé. Nejefektivnějšího výsledku dosáhneme kontinuální infúzí- tzn. během hospitalizace po dobu více dní.
      Takto vysoké ledvinné hodnoty vedou ke dráždění sliznic trávícího traktu a to je příčina, proč je mu špatně a nechce jíst. Přípravky, které jmenujete jsou pouze podpůrné.
      Takže když to shrnu, vyšetřila bych moč, jestli není přítomna infekce, ta by se dala případně řešit antibiotiky, změřila krevní tlak a zkusila kontinuální infúze. Současně je potřeba zajistit výživu (při dlouhém hladovění hrozí lipidóza jater) – sondou. A vyčkat takto 3 dny, pokud dojde k nějakému zlepšení, či nikoliv.
      Držím palce!

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *