Veterinární diety – co se skrývá v misce
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Veterinární diety jsou speciálně navržená krmiva, která poskytují pejskům a kočičkám vyváženou stravu se všemi potřebnými živinami a zároveň zohledňují zvláštní nároky organismu, jež vznikají v důsledku onemocnění. Využívají se přímo k léčbě, zpomalení progrese onemocnění anebo preventivně. Jelikož se však v obsahu některých složek mohou významně lišit od běžných diet pro zdravá zvířata, musí být podávány pod dozorem veterináře.
Diabetes mellitus (cukrovka)
Veterinární diety určené pro zvířata s diabetem obsahují zvýšený podíl vlákniny, která podporuje pocit nasycení a přitom je poměrně chudá na energii. Celkově je obsah sacharidů snížen, aby byla hladina krevní glukózy zajišťována převážně vlastní tvorbou organismu a glukóza se uvolňovala postupně. Obiloviny, které se využívají pro přípravu takovýchto krmiv, mají nízký glykemický index, aby zajistily lepší kontrolu glykémie (hladiny glukózy v krvi) po příjmu jídla. Zvýšený obsah proteinů pomáhá udržet svalovou hmotu a vysoký obsah antioxidantů zabraňuje poškozování buněk.
Pokud má mazlíček diagnostikován diabetes, měl by být krmen speciálními veterinárními dietami celoživotně. Krmivo je vhodné během dne rozdělit alespoň na dvě dávky, které by měly být podávány ve stejnou denní dobu. V případě obezity je potřeba rovněž upravit hmotnost mazlíčka, čímž dojde ke snížení inzulinové rezistence (cílové tkáně lépe reagují na přítomnost inzulinu v krvi) a zlepšení kontroly onemocnění.
Gastrointestinální poruchy
Pankreatitida
Jedná se o zánět slinivky břišní, kdy dochází k aktivaci pankreatických enzymů a samonatrávení tkáně slinivky, což vede k destrukci této tkáně. Cílem veterinárních diet je poskytnout adekvátní množství živin a omezit uvolňování enzymů a tím poškozování tkáně. Důležitá je vysoká stravitelnost, která umožňuje lepší vstřebávání živin bez zatížení trávicího aparátu. Zvýšený obsah rozpustné vlákniny podporuje činnost střevní mikroflóry.
Exokrinní pankreatická insuficience (EPI)
Exokrinní pankreatická insuficience je onemocnění, při kterém je produkce a sekrece trávicích enzymů nedostatečná, což narušuje trávení a vstřebávání živin. Významná je vysoká stravitelnost krmiv, čímž se snižuje zatížení trávicího systému a zvyšuje dostupnost živin. Hladina tuků je snížená, jelikož trávení tuků je při tomto onemocnění narušeno. V rámci podpůrné terapie se podávají ústně pankreatické enzymy.
Gastrointestinální problémy
Při onemocnění žaludku a střev je narušeno trávení, proto je důležitá vysoká stravitelnost krmiv. Vysoký obsah energie umožňuje podávat menší objem potravy na jedno krmení, čímž se zamezuje přetěžování trávicího systému. Prebiotika a probiotika napomáhají rozvoji „přátelské“ střevní mikroflóry. Rozpustná vláknina podporuje činnost střev. Tato onemocnění jsou často doprovázena nechutenstvím, tudíž je podstatná chutnost krmiva, která podporuje jeho příjem. Při stavech jako je průjem či zvracení dochází ke ztrátám elektrolytů (sodík, draslík, chloridy apod.), které musí být ve zvýšeném množství doplňovány potravou. Antioxidanty omezují poškozování tkání vlivem oxidačního stresu.
Krmivo by se mělo podávat v malých porcích vícekrát během dne. V případě potřeby je možné podávat tyto diety doživotně.
Játra
Játra jsou klíčovým orgánem látkové výměny (metabolismu). Narušení funkce jater výrazně zasahuje do metabolismu živin, které jsou přijímány potravou. Jaterní diety obsahují menší množství proteinů, aby se omezilo množství vznikajícího amoniaku, který je jedním z konečných produktů metabolismu dusíkatých látek. Při narušení funkce jater se amoniak hromadí v těle a působí negativně na nervový systém. U koček musí být zajištěn zvýšení příjem aminokyselin taurinu a argininu.
Množství sodíku je nižší, aby se zamezilo prohlubování ascitu (hromadění volné tekutiny v dutině břišní). Snížení obsahu mědi je důležité u psů s toxickým poškozením jater spojeným s mědí. V takovém případě je možno dodávat také látky vyvazující měď. Krmivo musí zajistit dostatečný přísun vitaminu C a E, které omezují oxidační poškození jaterních buněk a tuků. Zvýšený obsah zinku má ochranný účinek na játra a snižuje vstřebávání mědi. Ochrannou funkci má rovněž ostropestřec, který obsahuje směs aktivních látek nazývanou silymarin.
Kastrace
Kastrovaní jedinci mají větší sklon k ukládání tuků, a tedy rozvoji obezity. U kastrovaných zvířat se snižuje potřeba energie, a proto obsahují krmiva určená pro tyto jedince sníženou koncentraci energie (zejména snížené množství tuků). Zároveň je zvýšen obsah proteinů, aby se podpořilo zachování svalové hmoty. Diety bývají také obohaceny o L-karnitin, který podporuje využití tuků.
Různí výrobci obohacují tato krmiva o další podpůrné látky, např. na podporu močového traktu, kůže a srsti, imunity apod.
Kůže a srst
Krmiva, jejichž cílem je zlepšení kvality kůže a srsti, musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin, jež se podílejí na zdraví kůže a srsti. Jedná se o proteiny, tuky, esenciální mastné kyseliny, zinek, měď, vitamin A a vitamin E. Zvyšuje se zastoupení omega 3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě, a také antioxidantů, které zabraňují oxidativnímu poškození buněk. Obvykle se pro tento typ krmiv využívá jeden druh živočišného proteinu a jeden druh sacharidu s jedním druhem rostlinného proteinu (brambory či rýže).
Ledviny
V důsledku narušení funkce ledvin dochází ke zvyšování hladiny močoviny v krvi, jelikož ta není z těla odstraňována močí. Zvýšená močovina působí v těle negativně a vyvolává soubor příznaků zvaný uremický syndrom. Aby se omezila produkce močoviny v těle, obsahují ledvinové diety nižší množství proteinů, z jejichž dusíku se močovina tvoří. Zvýšené zastoupení vlákniny podporuje množení bakterií ve střevě a tím se zvyšuje vylučování dusíku stolicí, díky čemuž se nemusí tolik omezovat podíl bílkovin.
Při chronickém selhání ledvin dochází ke ztrátám draslíku močí (vychýlení draslíku na jednu či druhou stranu působí škodlivě na činnost srdce), zadržování sodíku (prohlubuje zvýšený krevní tlak a tvorbu otoků) a fosforu (narušuje hladiny hormonů příštítné žlázy a zhoršuje onemocnění ledvin). Ve veterinárních dietách je proto zvýšen obsah draslíku a snížen obsah sodíku a fosforu.
Krmiva se obohacují o omega 3 mastné kyseliny, které zpomalují rozvoj chronického selhání ledvin a omezují tvorbu prozánětlivých látek v ledvinách. Antioxidanty chrání ledviny před oxidačním poškozením. Při selhání ledvin je nutný dostatečný přísun vody spolu s krmivem, aby nedošlo k dehydrataci zvířete.
Močové kameny
Močové kameny vznikají za situace, kdy je v moči přítomna určitá látka v nadměrném množství. Za příznivých podmínek (změna pH, zadržování moči, nízký příjem tekutin apod.) dochází k vysrážení a tvorbě krystalů až močových kamenů různého složení. Právě podle složení kamenů pak volíme vhodnou veterinární dietu. Kromě správně zvolené diety je potřeba zajistit mazlíčkovi dostatečný přísun vody.
V případě močových kamenů máme dva typy diet. Buď se snažíme existující kameny rozpustit (kalcium oxalát, kalcium fosfát ani křemičitany však rozpustit nelze), nebo tyto diety využíváme jako doplněk chirurgického řešení a zabránění opakované tvorbě kamenů.
Kalcium oxalát
V případě kalcium oxalátových kamenů, neboli šťavelanu vápenatého či weddellitu, je v krmivu snížen obsah proteinů (proteiny zvyšují tvorbu kyseliny šťavelové) a také množství sodíku. Musí být zachováno adekvátní množství fosforu a vápníku, aby se omezilo vylučování vápníku močí. Tyto diety navíc pomáhají zachovat alkalické pH moči, čímž se omezuje množství vápníku v moči a tím i tvorba těchto kamenů.
Cystin
V dietách zaměřených na cystinové kameny je snížen obsah proteinu (zejména aminokyseliny metioninu, která se podílí na tvorbě cystinu). Snížený obsah sodíku omezuje vylučování cystinu močí. Opět se snažíme o zachování alkalického pH moči, neboť cystin je v zásaditém prostředí rozpustnější a netvoří krystaly ani kameny.
Struvity
Struvity z hlediska chemického složení obsahují fosfor, hořčík a amoniak. Krmiva zaměřená na tento typ kamenů proto obsahují nižší množství proteinů, hořčíku a fosforu, čímž se snižuje také jejich koncentrace v moči. U této diety se snažíme zásadité pH naopak snížit, čímž se vytvoří nevhodné prostředí pro bakterie (struvity často vznikají při bakteriálních infekcích) a pozitivně se ovlivní koncentrace aniontového fosfátu.
Nadváha a obezita (redukční diety)
Nadváha a obezita mají na organismus zvířete značně negativní dopad (pohybové potíže, ztučnění jater, narušení reprodukce, unavitelnost atd.), proto je nesmírně důležité pejsky a kočičky udržovat v odpovídající kondici.
Krmiva využívaná ke snížení hmotnosti zvířete obsahují více proteinů, což zabraňuje ztrátě svalové hmoty. Proteiny společně se zvýšeným zastoupením vlákniny navozují pocit sytosti, aby vaši mazlíčci nevyhledávali další potravu. Vláknina zaplňuje žaludek, ale její energetická hodnota je minimální. Tato krmiva jsou nízkokalorická rovněž díky sníženému obsahu tuku. Často se přidává L-karnitin, jenž zlepšuje využití tuků.
Při redukční dietě je potřeba eliminovat ze stravy jakékoli jiné zdroje energie (pamlsky, zbytky od stolu apod.). Pejsci by měli hubnout optimálně 0,5-2 % za týden, kočičky 0,5-1 % za týden. Je nutné mazlíčky pravidelně vážit a podle změny hmotnosti případně dietu upravit. Po dosažení cílové hmotnosti je vhodné přejít na udržovací krmivo.
Pohybový aparát
Veterinární diety zaměřené na pohybový aparát jsou určeny převážně pro štěňata velkých a obřích plemen, u kterých špatná výživa může vést k vývojovým ortopedickým onemocněním. Základem je v tomto případě prevence, nikoli řešení problému. Tato krmiva obsahují snížené množství energie (zejména snížený obsah tuku), čímž se snižuje rychlost růstu a nedochází k přetěžování nezralé kostry a chrupavek štěněte.
Zásadní je také dostatečný příjem vápníku, který navíc musí být ve správném poměru k fosforu. Oba tyto prvky jsou zásadní pro osifikaci chrupavek a tvorbu kosterní tkáně. Pro udržení adekvátní hladiny vápníku je důležitý vitamin D, který zvyšuje vstřebávání vápníku ve střevě a podporuje mineralizaci kostí. Tato krmiva jsou často doplněna o podpůrné látky jako omega 3 mastné kyseliny působící protizánětlivě, glykosaminoglykany(chondroitin-4-sulfát, chondroitin-6-sulfát, keratin sulfát, dermatan sulfát a kyselina hyaluronová) a glukosaminy, jež jsou přirozenou součástí chrupavky.
Potravní alergie, potravinová intolerance a nežádoucí reakce na krmivo
Potravní alergie je imunitně zprostředkovaná reakce na složku krmiva (téměř výhradně bílkoviny), která vyvolává tvorbu protilátek. Potravinová intolerance je neadekvátní reakce na krmivo zprostředkovaná fyziologickými mechanismy, která však nevyvolává tvorbu protilátek a příznaky můžeme pozorovat již při prvním pozření takovéto stravy. Nežádoucí reakce na krmivo označuje klinicky neobvyklou reakci ve spojitosti s pozřením krmiva, kdy neznáme přesnou příčinu obtíží. Většinou se projevují trávicími a kožními problémy.
Hypoalergenní diety jsou založeny na bílkovinných hydrolyzátech. Bílkoviny jsou rozštěpeny na menší jednotky (aminokyseliny či oligopeptidy), které nevyvolávají reakce imunitního systému. Obvykle se omezuje počet zdrojů proteinů a sacharidů na jeden až dva. Zvýšený obsah esenciálních mastných kyselin zlepšuje kvalitu srsti a kůže, které jsou často negativně ovlivněny reakcemi na krmivo. V těchto dietách je rovněž zvýšeno zastoupení omega 3 mastných kyselin, jež působí protizánětlivě (např. na dermatitidu – zánět kůže).
Tyto stavy nelze vyléčit, je možné je pomocí správné stravy pouze udržovat pod kontrolou a po zbytek života vyvolávající alergeny zcela vyloučit ze stravy zvířete.
Rekonvalescence
Veterinární diety pro rekonvalescenci jsou určeny pro zotavení po operaci či těžkém onemocnění, příp. při snížené chuti k jídlu. Jelikož tyto stavy způsobují značné vyčerpání zvířete, je v těchto krmivech vysoká koncentrace energie, aby se zabránilo úbytku hmotnosti pacienta. Rovněž je zvýšen obsah bílkovin za účelem zachování svalové hmoty. V krmivech jsou doplňovány také některé aminokyseliny (taurin, glutamát, L-arginin, L-methionin), které podporují hojení a regeneraci. Vitaminy (zejména vitamin C a vitaminy B), minerální látky (hlavně zinek) a antioxidanty jsou také důležité pro ochranu organismu a urychlení zotavování.
Tato krmiva by měla být vysoce stravitelná, aby organismus nebyl zatěžován jejich trávením. Jelikož jsou tyto stavy často spojeny s nechutenstvím, musí být tyto diety také velmi chutné. Obvykle se upřednostňuje měkká konzistence, která umožňuje i podávání stříkačkou příp. sondou.
Pro podporu příjmu krmiva v případě nechutenství je vhodné stravu ohřát na tělesnou teplotu, podávat krmivo ve stejnou dobu (u kočiček malé porce několikrát denně) a nabízet potravu vždy čerstvou pouze po krátkou dobu(10-20 min) a zbytky odstranit (zápach zasychajícího krmiva zvířata odrazuje od příjmu potravy).
Srdce
Při narušení činnosti srdce není kardiovaskulární systém schopen zajistit dostatečné prokrvení tkání, které tak nemají potřebný přísun živin a kyslíku. Hormony, jež jsou během tohoto stavu produkovány, navíc zvyšují bazální metabolismus (potřeba energie pro zachování životních funkcí). Hlavním cílem těchto diet je tedy zabránit rozvoji kachexie (výrazné ztrátě tělesné hmotnosti) a anorexie (ztrátě chuti k jídlu). U psů a koček nadměrný přísun živočišných tuků na rozdíl od lidí nevede k rozvoji aterosklerózy v cévách. Obezita je však z hlediska prognózy významně zhoršujícím faktorem.
Dalším důležitým aspektem je zastoupení iontů, které ovlivňují přenos impulzů v srdci a činnost srdeční svaloviny. Krmiva tedy musí být energeticky koncentrovaná, vysoce stravitelná, živinově plnohodnotná a množství iontů musí respektovat použitou léčbu. Tato krmiva obsahují také další pomocné látky jako omega 3 mastné kyseliny, taurin či L-karnitin.
Ústní a zubní hygiena
Dentální diety slouží ke kontrole zubního plaku, avšak nenahrazují čištění zubů. Obecně jsou pro zubní hygienu vhodnější granulovaná krmiva oproti měkkým krmivům. VOHC označuje krmiva, která získala ocenění účinnosti Veterinary Oral Health Council na redukci zubního plaku, kamene a gingivitidy. Diety jsou založeny na fyzikálních vlastnostech granulí. Granule jsou dostatečně velké, aby musely být před polknutím rozžvýkány. Jelikož jsou granule tvrdé, ale ne křehké, zaboří se zuby do granule před jejím rozdrobením. Při průniku zubu do granule dochází k jemnému obrušování povrchu zubu a tím odstranění zubního plaku. Při krmení dentálními dietami není vhodné granule namáčet, neboť tak ztrácí svou schopnost čištění zubu.
Vitaminy C a E omezují rozvoj zánětlivých onemocnění (gingivitidy a paradontitidy) snížením oxidačního stresu. Fosfor je společně s vápníkem součástí kostní tkáně a zubů. Nedostatek fosforu vede ke zvýšenému kazivosti zubů, ztrátě jejich síly a zvýšené lámavosti. Dostupné jsou rovněž doplňky s obsahem mořských řas Ascophyllum Nodosum, které omezují přichycení bakterií na povrchu zubu, změkčují zubní kámen a odstraňují zápach.
Ucelený přehled konkrétních veterinárních diet pro psa i kočku naleznete v článku: Přehled veterinárních diet.