Průjem, zvracení: kdy už jít k veterináři?

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na
Latest posts by MVDr. Anna Liebezeit (see all)

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

S průjmem nebo zvracením se setkal, nebo se setká, každý majitel psa nebo kočky. Nejčastější příčinou bývá sežrání něčeho, na co zvíře není zvyklé – nové granule, pamlsky, zbytky od stolu, odpadky. Z tohoto důvodu není ve většině případů pospíchat na veterinární pohotovost, pomůže hladovka/dieta, případně podání smecty, entero zoo gelu nebo černého uhlí.

O všech příčinách průjmu/ zvracení se dočtete v příslušných článcích.

Kdy je však potřeba zbystřit a pomoc veterináře vyhledat? Tato orientační tabulka Vám může pomoci situaci a závažnost stavu vyhodnotit.

Berte ji prosím s nadhledem, a vždy se řiďte především vlastním pocitem ze zvířete.

Výsledek

O-3 bodů: není potřeba vyhledat akutně veterináře, zvíře sledujte

4-5 bodů: je vhodná alespoň konzultace s veterinářem

6-8 bodů: raději vyhledejte veterináře

Nad 8 bodů: rozhodně navštivte veterináře

* Pokud je výrazně narušen celkový stav, nebo je přítomno velké množství krve, je potřeba navštívit veterináře ihned, bez ohledu na ostatní kritéria.

Proč nás zajímají tyto faktory?

Stáří psa– staří psi a především štěňata jsou náchylnější k dehydrataci. U štěňat zároveň hrozí riziko hypoglykémie (pokles krevního cukru), u starších naopak přítomnost jiného onemocnění (játra, ledviny).

Velikost psa– malá plemena jsou náchylnější k dehydrataci i ztrátě krevního cukru.

Narušen celkový stav – apatie, projev bolesti mohou poukazovat na vážnější problém.

Přítomnost krve – při opakovaném zvracení/průjmu může dojít k popraskání drobných cévek a přítomnosti malého množství čerstvé krve ve stolici/ve zvratcích. Velké množství krve může signalizovat výrazné poškození sliznice, nebo i zvýšenou krvácivost.

Příjem tekutin – zvracení a průjem vedou k velkým ztrátám tekutin a následné dehydrataci.

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *