Proč si pes škrábe ucho, svědivost uší i u kočky

Občasné poškrábání se kdekoli na těle považujeme u koček i psů za běžnou věc. Pokud si však všimnete, že si nápadně škrábe na jednom místě, a to každý den nebo i několikrát denně, je potřeba situaci řešit. Problémy s ušima se mohou projevit zejména jejich škrábáním, třepáním hlavy, ale i zarudnutím ušního boltce nebo zápachem. Často bývá od škrábání poškozená i kůže v okolí ucha a samotného ušního boltce – na tomto místě dochází ke ztrátě srsti, kůže může být zarudlá a objevit se na ni krvavé šrámy i strupy.

Proč ucho svědí?

Příčin, které psovi nebo kočce způsobují úporné svědění či bolestivost, je celá řada. Jmenujme si ty nejčastější:

Cizí těleso

Zejména v období suchého léta mohou naše čtyřnohé parťáky potrápit osiny. Jedná se o malý kousek travního štětu, který se může zapíchnout do jakékoliv části těla (typicky meziprstí) včetně uší. Takové zvíře většinou trápí pouze jedno ucho.

Osina vytažená pomocí otoskopu z ucha – na tento zákrok bylo nutné pejska sedovat (přispat)

Parazité

Úpornou svědivost uší mohou způsobit mikroskopičtí parazité – svrab. U psů je většinou postižen okraj ucha, u koček se projeví jako tmavý maz v uchu, který se často přirovnává ke kávové sedlině.

Svrab u psa – vlevo změny na ušním boltci, vpravo nález parazitů pod mikroskopem

Kvasinky

Malé množství kvasinek se i ve zdravém oušku vyskytuje. Problém nastává při jejich přemnožení. Kvasinková infekce bývá provázena tmavým mazem, zarudnutím a typickým zápachem. K přemnožení může docházet v důsledku zapaření ucha – např. po koupání, nebo u plemen se svěšenýma ušima. Nejčastějším důvodem k problémy s kvasinkami je však alergie.

Velké množství kvasinek pod mikroskopem – stěr ucha alergika

Bakterie

Podobně jako je tomu u kvasinek, i na zdravé kůži se vyskytuje určité množství bakterií, které nezpůsobují žádné obtíže. Až v případě narušení kožní integrity, může dojít k jejich pomnožení a následným obtížím.

Hnisavý výtok z ucha u pacienta, který měl přes 2 týdny v uchu zapíchnutou osinu – kapičky nepomáhaly.

Alergie

Alergie se většinou objeví u mladých zvířat a mohou být prakticky na cokoliv (strava, roztoči, pyl..). Potravní alergie se často projevují kromě kožních obtíží i trávícími.  Svědivost způsobuje u alergiků zarudlou kůži, vykusování pacek a právě i škrábání uší.

Plemenné predispozice

Některá plemena mohou díky své anatomické stavbě častěji trpět na obtíže s ušima – jedná se zejména o těžké povislé uši a velké množství chlupů ve zvukovodu.

Jak pomoci od svědění ucha

Vždy je nutné nechat uši řádně vyšetřit u veterináře. Důležité je kouknout do zvukovodu pomocí otoskopu – takto můžeme objevit například osinu a posoudit i další změny, jako je tvar zvukovodu a množství mazu. Dalším krokem je vyšetření výtěru z ucha pod mikroskopem – pouze takto zjistíme přítomnost kvasinek, či bakterií.  Podle těchto nálezů se zvolí vhodná terapie.

Před návštěvou veteriny není vhodné do uší aplikovat žádné kapky – ucho naplněné tekutinou nelze adekvátně vyšetřit.

Opakované problémy s ušima

Pokud pejska trápí potíže s ušima opakovaně (vícekrát za rok), je potřeba se zamyslet nad dalšími faktory – není pejsek alergik, nemá již ucho v takovém pokročilém stavu onemocnění, že už jen další kapky nepomohou? V takovém případě doporučuji vždy navštívit specialisty – dermatologa.

V některých případech je potřeba vyšetření a výplachu v celkové anestezii.

Při dlouhodobém dráždění ucha dochází ke zbytnění kůže a žlázek v uchu, což může způsobit až prakticky jeho uzávěr. Do takového ucha lze těžko aplikovat přípravky, ucho nedýchá a v hloubce se může stav zhoršovat.

Rozšíření zánětu do středního nebo vnitřního ucha je velmi závažný stav, projevující se zhoršenou koordinací, náklonem hlavy na stranu a celkově narušeným stavem.

První pomoc, když si škrábe uši

Pokud si zvíře úporně ucho škrábe, je dobré mu v tom zabránit – škrábáním se poškozuje kožní bariéra a prohloubí se zánět. Pro tyto situace je dobré mít doma límec (v odkazu najdete tipy na jeho domácí výrobu).

Co se týče kapek do ucha – vždy se vyhýbejte těm, na kterých stojí, že je lze aplikovat pouze v případě neporušeného bubínku (to do vyšetření nevíte). Vhodný je např. přípravek Otodine.

Límec i univerzální ušní kapky by měly být součástí domácí lékárničky.

Othematom

V důsledku prasklé cévy v boltci dojde k hromadění krve a napohled výraznému otoku ušního boltce. Nejčastější příčinou bývá nadměrné třepáni hlavou- např. kvůli zánětu zvukovodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *