Lízání pacek u psa: Signál zdravotního problému nebo běžné chování?

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na
Psi si často olizují packy jako součást běžné hygieny, podobně jako kočky. Pokud se ale toto chování stane příliš častým, opakovaným a intenzivním, může signalizovat zdravotní nebo psychický problém. Mnoho majitelů si začne všímat tohoto chování, když srst na packách psa začne měnit barvu a zčervená, což je zvlášť patrné u světlých plemen.

V tomto článku se podíváme na možné příčiny nadměrného lízání pacek a na to, jak rozpoznat, kdy je potřeba zakročit a vyhledat veterinární pomoc.

Příčiny olizování pacek

Pes si může packy lízat z různých důvodů. Nejčastějšími příčinami jsou:

1. Podráždění – Posypová sůl v zimě patří mezi nejčastější důvody. Po procházce na solených chodnících je vhodné packy omýt vlažnou vodou a důkladně vysušit. Tráva, pyl nebo chemikálie mohou způsobit kontaktní alergie nebo drobné podráždění.

2. Problémy s drápky – Přerostlé drápy se mohou zahnout a tlačit na kůži. Zalomené nebo rozštěpené drápy působí bolest a pes si postižené místo líže.

Přerostlý drápek, který zraňuje polštářek 

3. Poranění – Spálené polštářky od rozpálených povrchů nebo řezné rány od ostrých předmětů (sklo, kameny) mohou být bolestivé. Pokud si pes líže pouze jednu tlapku, je vhodné ji pečlivě prohlédnout.

4. Cizí těleso – Bodláky, osiny nebo žvýkačky se mohou zachytit v srsti mezi prsty. V podezřelé oblasti je dobré srst vyholit a packu důkladně prohlédnout. Osiny mohou po několika dnech způsobit otok a zánět.

Boule v meziprstí způsobená zapíchnutou osinou

5. Paraziti – V meziprstí se mohou nacházet sametky nebo výjimečně i klíště.

Sametky v meziprstí psa

6. Alergie – Nejčastějšími alergeny jsou potraviny, pyl nebo roztoči. Svědivost se většinou objevuje nejen na packách, ale i na uších, hlavě, břiše a podpaží.
Packa alergického psa – kůže je oteklá a zarudlá, srst má změněnou barvu

7. Nádorové procesy – Mohou pocházet z kostí, svaloviny nebo kůže. Projevují se jako boulička, otok nebo bolestivé zarudnutí.

8. Interdigitální cysty – V meziprstí se tvoří červené cysty, které mohou praskat a krvácet. Nadměrné tření, alergie a nadváha mohou podporovat jejich vznik.

První pomoc při nadměrném lízání pacek

1. Důkladně packy prohlédněte a porovnejte s druhou tlapkou.
2. Umyjte packy v dezinfekčním šamponu (např. Clorexyderm).
3. Odstraňte cizí tělesa a zkontrolujte meziprstí.
4. Zabránit dalšímu lízání může ochranný límec.
5. Pokud pes pokračuje v lízání, navštivte veterináře.

Kdy navštívit veterináře

– Pokud si pes líže packy opakovaně každý den.
– Pokud se objeví otok, krvácení nebo podezřelá boule.
– Pokud je pes apatický, kulhá nebo odmítá chůzi.
– Pokud se objeví další příznaky jako svědivost po celém těle.

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *