Odčervení psa a štěňat
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
V tomto článku se budeme věnovat nejčastějším otázkám, které majitele určitě napadnou, pokud se řekne slovo odčervení.
Začneme u štěňátek, protože tam probíhá odčervení častěji a pak se vrhneme na dospělé psy.
Jak se štěně vůbec nakazí parazitem?
K nejčastějšímu přenosu dochází již před porodem, nebo po porodu během sání mateřského mléka.
U dospělého zvířete je přenos zejména přes vývojové stádium daného parazita, ať už vajíčko, larva, nebo dospělec, které se nacházejí v trusu infikovaného jedince.
Jací jsou nejčastější psí paraziti?
Patří sem zejména škrkavky, tasemnice, měchovci, tenkohlavci.
Jaké jsou projevy začervení u psů?
Pokud je pes začerven, tak si můžeme všimnout zarudnutí v okolí řitního otvoru, svědění v dané oblasti nebo dokonce sáňkování. Mezi další příznaky můžeme zařadit neprospívaní, hubnutí, průjem, zvětšené břicho s plynatostí. Pokud je začervení výrazné, tak jsou vidět paraziti nebo jejich články přímo v trusu.
Jak často odčervovat psa a štěně?
U štěňat se začíná v 2 týdnech a každé další odčervení je v rozmezí 14 dní až do 3 měsíců.
1. odčervení | 2 týdny |
2. odčervení | 4 týdny (1. měsíc) |
3. odčervení | 6 týdnů |
4. odčervení | 8 týdnu (2. měsíc) |
5. odčervení | 10 týdnů |
6. odčervení | 12 týdnu (3. měsíc) |
Od 3. měsíce odčervujeme každý měsíc až do věku 6 měsíců, poté každé 3 měsíce až do věku 1 roku psa.
Jak odčervujeme dospělého psa?
U dospělého psa je nejvhodnější metodou výběru odčervovacího přípravku provedení koprologického vyšetření na základě, kterého vybereme adekvátní terapii. Avšak musíme zohlednit možnosti majitele uchovávat trus (zejména jestli jsou v domácnosti děti) a taky jeho ochotu. Proto většina majitelů volí odčervení bez koprologického vyšetření, které je taky v pořádku, ale nemusí být zaměřené na ty správné paraziti. Dospělé psy od 1 roku života se odčervují v rozmezí každých 3-6 měsíců.
Jak dlouho odčervení chrání mého psa?
Musíme mít na zřeteli, že odčervení je pouze krátkodobé (24 hodin). Pokud uvidíme v trusu parazity nebo jenom jejich články, doporučuje se provést 2.odčervení po 14 dnech od prvního.
Můžu odčervit chovnou fenu v průběhu gravidity?
Obecně se nedoporučuje odčervovat gravidní fenu, protože přípravky mohou způsobit teratogenní účinek na plodech jako jsou vývojové vady nebo v nejhorším případě i úhyn štěňat. Proto se doporučuje odčervit ji před připouštěním a pak až spolu se štěňaty ve věku 1. odčervení, tedy ve 2 týdnech věku štěňat.
Avšak existují výjimky, pokud potřebujete odčervit gravidní fenu, pak je nu například přípravek Flubenol KH pasta, Stronghold spot-on nebo Vitaminthe pasta.
Podle čeho vybrat vhodný přípravek?
Každý pes snáší manipulaci jinak a od toho se můžeme odrazit co se výběru přípravku týče. Na výběr jsou tablety (často ochucené pro zatraktivnění), pasty, suspenze nebo také spot-on. Tyto přípravky obsahují nejčastěji kombinaci dvou aktivních látek, které zajistí úspěšné odčervení. Ať vyberete jakoukoli variantu, je potřeba se ujistit o správném dávkování.
Lze odčervit psa česnekem?
V žádném případě, česnek a cibule jsou (samozřejmě v určitém množství) pro kočky i psy toxické a může vést k rozpadu červených krvinek. Navíc žádná studie nepotvrzuje, že by měly mít nějaký antiparazitární účinek. Více o přírodních antiparazitárních přípravcích a jejich omezení se dočtete v článku: přírodní přípravky v boji proti parazitům.
Má smysl dělat parazitologické vyšetření trusu, případně odčervit jen v případě pozitivního výsledku?
Ano, pravidelné vyšetření trusu na parazity je nejlepší způsob prevence. Nicméně je potřeba si uvědomit, že parazité nejsou vylučování pravidelně a najít je může být poměrně komplikované. Zkrátka nestačí jen rozetřít trus na sklíčko a kouknout pod mikroskopem. Trus by měl k takovému vyšetření sbírán alespoň 3 po sobě jdoucí dny (skladovat v lednici v uzavřené nádobě) a následně vyšetřen různými způsoby. Takto zvýšíme efektivitu tohoto vyšetření, a jeho provedení je časově i finančně náročnější (v laboratoři ca 700Kč), než samotné odčervení. Navíc negativní výsledek nevylučuje s jistotou přítomnost parazitů.
U pacientů, u kterých máme podezření na parazitární infekci (průjem, krev ve stolici, poruchy s trávením), odčervujeme vždy i přes negativní výsledek vyšetření.
Můžeme očkovat a zároveň odčervit?
Obecně se doporučuje očkovat psa alespoň 10-14 dní po odčervení.
Můžeme psa odčervit když má průjem nebo zvrací?
Ano. Jediné, co hrozí je, že zvíře tabletu nebo pastu vyzvrací a nedojde k dostatečnému vstřebání účinné látky.
Kolik odčervení stojí?
Desítky až stovky korun, záleží na preparátu. Obecně levnější jsou tablety, dražší potom pipety účinné současně proti vnějším parazitům.
po odčervení 3 mes stenete krev ve stolici