Odčervení koček a koťat
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Jak kočka přijde k vnitřním parazitům?
Parazité jsou vylučování trusem napadeného zvířete. Infekční mohou být vajíčka, larvy, či dospělci parazitů. K přenosu tedy nejčastěji dochází kontaktem s takovým trusem, ale také při krmení syrovým masem při barfování, přes mateřské mléko, při pozření myší, přes blechy, případně dochází k nákaze koťat už během gravidity. Čistě indoorové kočky (tzn. domácí) se mohou nakazit například prostřednictvím nečistot na Vašich botách. Mezi nejčastější parazity trávícího traktu u koček patří škrkavky, tasemnice, giardie a měchovci.
Jak se začervení u koček projevuje?
Infekce probíhá u dospělých jinak zdravých zvířat nejšastěji asymptomaticky, to znamená bez jakýchkoliv příznaků nemoci. Projevy jsou markantnější u malých koťat, nebo u zvířat s jiným konkurenčním onemocněním (např. panleukopenie, FIV, FeLV). Objevit se může zejména: průjem, zvracení (možná přítomnost parazitů ve zvratcích či stolici), ztráta hmotnosti, zvětšené břicho, zhoršená kvalita srsti, únava, zřídka i úmrtí postiženého jedince.
Jak často a kdy kočku odčervit?
První odčervení koťat by se mělo provést ve 14ti dnech věku společně s odčervením matky. Následně každých 14 dní až do věku 3 měsíců. Od 3. do 6. měsíce odčervujeme jednou měsíčně.
Další pravidelnost odčervení není jednotné. Dle expertů European Scientific Counsel Companion Animal Parasites“ (ESCCAP) se frekvence odčervení řídí několika faktory.
- Venkovní kočky 1x za měsíc
- Domácí kočky s možností výběhu, či děti v domácnosti: 4x za rok
- Striktně domácí kočky 1-2x za rok
Zároveň je doporučeno použít i preparáty proti vnějším parazitům (zejména blechám), které mohou přenášet například tasemnice.
Jak vybrat nejvhodnější přípravek?
Je potřeba říci, že neexistuje jeden univerzální přípravek účinný proti všem parazitům. Odčervovací preparáty jsou dostupné ve formě pasty, prášků, či spot-onu (pipety). Takzvaná širokospektrální antiparazitika (často kombinace Fenbendazolu a Praziquantelu) pokryjí většinu nejčastějších vnitřních parazitů. Existují také přípravky, které působí zároveň proti vnitřním i vnějším parazitům (např. přípravek Broadline).
Odčervení nalezence
Nalezená venkovní zvířata trpí na parazitární infekci častěji a je potřeba zahájit odčervení co nejdříve. Není důvod se bát – i kdyby byla kočka odčervena před týdnem, nic se jí nestane.
Reakce kočky na odčervení
V drtivé většině případů na kočce po podání odčervovacího přípravku nic nepoznáte. Zřídka se objeví mírné trávící obtíže- zvracení či průjem. Pokud však dojde ke zvracení do 1-2h po odčervení, s velkou pravděpodobností se tabletka nestihla dostatečně vstřebat. Pokud se objeví průjem, většinou se jedná o jednorázový problém. U pipet může dojít k alergické rekci v místě aplikace – zarudnutí, svědivost. V takovém případě kontaktujte veterináře. Po odčervení může dojít k vyzvracení nebo vykálení mrtvých parazitů – červů- i v tomto případě je na místě se obrátit na lékaře a domluvit se na následném odčervení.
Lze odčervit kočku nebo psa česnekem?
V žádném případě, česnek a cibule jsou (samozřejmě v určitém množství) pro kočky i psy toxické a může vést k rozpadu červených krvinek. Navíc žádná studie nepotvrzuje, že by měly mít nějaký antiparazitární účinek. Přírodní nemusí znamenat vždy neškodný, více v článku: Přírodní přípravky v boji proti parazitům.
Jsou antiparazitika pro psy vhodná i pro kočky?
Většinou je složení podobné, ale existují i výjimky. Mezi hlavní patří ty s účinnou látkou permethrin. Ten může vyvolat u koček velmi prudkou reakci až úhyn. Z tohoto důvodu je potřeba zohlednit pořizování antiparazitika pro psy, pokud máme ve stejné domácnosti kočku. Přečtěte si případ otravy kočky permethrinem.
Koprologické vyšetření
Má smysl odčervovat jen v případě pozitivní koprologie? Ano, pravidelné vyšetření trusu na parazity je nejlepší způsob prevence. Nicméně je potřeba si uvědomit, že parazité nejsou vylučování pravidelně a najít je může být poměrně komplikované. Zkrátka nestačí jen rozetřít trus na sklíčko a kouknout pod mikroskopem. Trus by měl k takovému vyšetření sbírán alespoň 3 po sobě jdoucí dny (skladovat v lednici v uzavřené nádobě) a následně vyšetřen různými způsoby. Takto zvýšíme efektivitu tohoto vyšetření, a jeho provedení je časově i finančně náročnější (v laboratoři ca 700Kč), než samotné odčervení. Navíc negativní výsledek nevylučuje s jistotou přítomnost parazitů. U pacientů, u kterých máme podezření na parazitární infekci, odčervujeme vždy i přes negativní výsledek vyšetření.
Očkování, odčervení
Obecně se doporučuje očkovat kočičku alespoň 10-14 dní po odčervení.
Odčervení při trávících potížích
Vzhledem k tomu, že jednou možnou příčinou zvracení a průjmu jsou střevní parazité, je vždy na místě takové zvíře odčervit. Pokud je navíc parazitární infekce důvodem, je podání přípravku jediným řešením. Není potřeba se obávat zátěže organismu. Teoreticky se může stát, že zvíře tabletu nebo pastu vyzvrací nebo kvůli průjmu nedojde k dostatečnému vstřebání účinné látky.
Kolik odčervení stojí?
Desítky až stovky korun, záleží na preparátu. Obecně levnější jsou tablety, dražší potom pipety účinné i proti vnějším parazitům.
Chcete se o odčervení či parazitech dozvědět více? Doporučuji navštívit tyto stránky: https://www.esccap.org/
Dobrý den,
Jak dlouho z kotěte po odčervení vycházejí červíci.?Našla jsem kotě cca.3 měsíce a podala
jsem pastu.
Mám doma dospělou čistotnou kočičku a má strach z nákazy. Mám ji též odčervit.?
Děkuji za odpověď.
Čermáková
Dobrý den,
ano, pokud byly kočky kontaktu určitě je na místě odčervit obě.
Dobrý den. Máme doma kočku, která chodí i ven. Ve čtvrtek jsme našli článek tasemnice na kožíšku. Dali jsme jí tabletu Dehinal z lékárny určenou pro kočky. V pátek kočka jen malinko jedla kapsičku, od té doby nechce jíst. jasně je jí špatně, vypadá, že jí bolí bříško. nechce se nosit, jen leží na koberci a spí. neleze ani na gauč, po schodech má problém. Byli jsme u veterináře, dal jí jen infuzi na zavodnění a pastu na podporu střev, ale tu kočka skoro nechce. Mám o ni strach. Aby neměla otravu z toxinů, co tasemnice vylučuje. Nevím, co můžu ještě udělat.
Dobrý den,
pokud na tom kočička není celkově dobře bude na místě navštívit veterináře a nechat ji vyšetřit – tasemnice mohla být jen náhodný nález a kočka může mít úplně jiný problém, případně může mít v důsledku velkého začervení i ucpaná střeva, koneckonců se může jednat i o reakci na velké množství toxinů.