Může pes rohlík?

Poměrně často slýchám od majitelů věty typu: ,, no a potom dostal půlku rohlíku se salámem, jako každý večer“ . Někteří lidé mají tyto návyky již desítky let a bylo by těžké se s nimi o vhodnosti takové stravy přít.

Osvícení chovatelé však tuší, že pečivo, obzvlášť klasický tukový rohlík asi nebude úplně vhodná potravina pro jejich psy, a už vůbec nemá co hledat na každodenním jídelníčku.

Tam by koneckonců neměla být ani u nás, lidí.

Je rohlík pro psa nebezpečný?

Rohlík jako takový neobsahuje žádnou nebezpečnou ingredienci, která by mohla přímo poškodit zdraví psa. Jedná se hlavně o mouku, vodu, tuk, droždí a sůl. Je pravda, že větší množství droždí, či dokonce kynuté těsto, může pejska pěkně potrápit, ale rohlík je v tomto ohledu neškodný.

Energetický přínos rohlíku

I přes to, že rohlík naše chuťové pohárky zvlášť nepotěší, tuková tkáň zaplesá Rohlík má totiž poměrně velkou kalorickou hodnotu – tvořenou zejména sacharidy. Naopak bílkovin se v něm ukrývá pomálu. A právě bílkovina by měla tvořit hlavní energetickou složku stravy psa. Stejně jako u lidí se tedy jedná o ,, prázdné kalorie“.

Pokud váš pes omylem spořádal celý ,,tukáč“ není tedy důvod k panice. Ale rozhodně nedoporučuji rohlíkem nahrazovat plnohodnotnou stravu, a už vůbec by neměl být na denním jídelníčku.

Pozor bychom si měli dávat zejména u psů s nadváhou.

Může pes jiné pečivo?

Stejně na tom bude například chléb. Pozor bychom si měli dát zejména na mastné druhy pečiva, které mohou trávící trakt u citlivějších jedinců podráždit a způsobit zvracení, průjem, či bolest břicha. Stejně tak buďte obezřetní u sladkého pečiva, kterého obsahuje čokoládu, rozinky (vánočka, šnek) nebo umělé sladidlo xylitol – ty jsou pro psy totiž toxické.

O dalších nebezpečných potravinách pro psa se dočtete v článku: Co pes nesmí jíst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *