Může pes jíst pečivo? Pravda o chlebu, rohlících a jejich vlivu na zdraví psů

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na

Poměrně často slýchám od majitelů věty typu: „No a potom dostal půlku rohlíku se salámem, jako každý večer.“ Někteří lidé mají tyto návyky již desítky let a je těžké je přesvědčit o nevhodnosti takové stravy.

Osvícení chovatelé však tuší, že pečivo, obzvlášť klasický tukový rohlík, není ideální potravinou pro jejich psy a nemělo by být součástí každodenního jídelníčku. Koneckonců, ani pro nás, lidi, není nadměrná konzumace pečiva doporučována.

Je rohlík pro psa nebezpečný?

Rohlík jako takový neobsahuje žádnou toxickou ingredienci, která by mohla přímo poškodit zdraví psa. Skládá se převážně z mouky, vody, tuku, droždí a soli. Je pravda, že větší množství droždí či konzumace kynutého těsta může psa potrápit, ale samotný rohlík je v tomto ohledu neškodný.

Energetický přínos rohlíku

I když rohlík naše chuťové pohárky zvlášť nepotěší, tuková tkáň zaplesá. Rohlík má totiž poměrně vysokou kalorickou hodnotu, tvořenou zejména sacharidy. Naopak bílkovin obsahuje pomálu. A právě bílkoviny by měly tvořit hlavní energetickou složku stravy psa. Stejně jako u lidí se tedy jedná o „prázdné kalorie“.

Pokud váš pes omylem spořádal celý „tukáč“, není důvod k panice. Ale rozhodně nedoporučuji rohlíkem nahrazovat plnohodnotnou stravu, a už vůbec by neměl být na denním jídelníčku. Pozor bychom si měli dávat zejména u psů s nadváhou.

• Tukový rohlík (43 g) obsahuje cca 125 kcal, přičemž většina kalorií pochází ze sacharidů.

• Průměrná denní potřeba energie malého psa (5 kg) je kolem 350 kcal, což znamená, že jeden rohlík tvoří až třetinu jeho denního příjmu!

Může pes jiné pečivo?

Stejně na tom bude například chléb. Někteří psi mohou být alergičtí na lepek nebo jiné složky obsažené v chlebu, což může vést k zažívacím potížím, svědění nebo vážnějším zdravotním problémům. Pozor bychom si měli dát zejména na mastné druhy pečiva, které mohou trávící trakt u citlivějších jedinců podráždit a způsobit zvracení, průjem, či bolest břicha. Stejně tak buďte obezřetní u sladkého pečiva, kterého obsahuje čokoládu, rozinky (vánočka, šnek) nebo umělé sladidlo xylitol – ty jsou pro psy totiž toxické.

O dalších nebezpečných potravinách pro psa se dočtete v článku: Co pes nesmí jíst.

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *