Maz v uchu psa

Tvorba mazu je fyziologický proces, podílející se na samočistící schopnosti ucha. Stejně jako malé množství mazu, jsou i chloupky ve zvukovodu součástí zdravého ouška vašeho psa.

Díky ušnímu mazu dochází k odstranění nečistot z ucha a má i antimikrobiální vlastnosti.

Fyziologicky má světle šedou až hnědou barvu.

Zdravé ucho nevyžaduje žádný zásah zvenčí jako je čištění zvukovodu nebo trhání chlupů.

Tmavý maz v uchu psa

Zvýšené množství mazu však může provázet onemocnění ucha – zánět zvukovodu = otitis externa. Mezi další časté projevy jsou zejména zarudnutí (erytém), zbytnění a otok kůže, drobné ranky vzniklé škrábáním, zápach, svědivost – škrábání ucha, třepání hlavou.

Chronicky nemocné ucho – pozorujeme zesílení kůže (hyperplazii), která téměř uzavírá vstup do samotného ucha.

Barva ušního mazu

Za normální barvu ušního mazu považujeme světle šedou až světle hnědou.

Tmavě hnědý maz často provází kvasinkovou infekci.

Zelený a páchnoucí sekret signalizuje bakteriální infekci.

Černý maz připomínající kávovou sedlinu vídáme při ušním svrabu koček.

Bakteriální zánět zvukovodu psa s hnisavým nazelenalým sekretem.

Pokud si všimnete, že vaše zvíře vykazuje výše jmenované příznaky zánětu zvukovodu, je na místě navštívit veterinárního lékaře.

Jak se zbavit mazu v uchu?

Jako první domácí pomoc můžete ucho vypláchnout pomocí volně prodejných čistících přípravků. Čištění ucha by mělo být vždy formou výplachu, nikoli mechanického odstraňovaní nečistot z hloubky pomocí vatových tyčinek.

Jak čistit psovi ucho?

Při výplachu uchopte ušní boltec u jeho konce a povytáhněte jej směrem vzhůru. Potom aplikujte dostatečné množství čističe dovnitř zvukovodu. Boltec stále přidržujte a pomocí druhé ruky důkladně promasírujte zvukovod – mezi prsti byste měli cítit tvrdší trubicovitou strukturu. Důležité je masírovat v hloubce, nikoli jen ušní boltec. Při tomto úkonu uslyšíte čvachtání tekutiny. Takto ucho masírujte cca 1 minutu. Poté nechte pejska, aby se otřepal a vyklepal přebytečné množství tekutiny. Následně pomocí gázového čtverečku očistěte uvolněné nečistoty.

Čištění ucha není vhodné provádět před návštěvou veteriny – takové ucho není možné důkladně prohlédnout (na jeho dně se bude nacházet hladinka tekutiny, přes kterou není možné vidět až na bubínek) a stěry z takového ucha nemusí být průkazné – zásadní je právě mikroskopické vyšetření mazu.

Jak probíhá vyšetření ucha?

Nedílnou součástí samotného vyšetření je i anamnéza – lékař Vám bude pokládat otázky, které se mohou zdát, že s ouškem ani nesouvisí – např. jestli si pejsek vykusuje i packy. Poté si ucho prohlédne a hlubší struktury posoudí pomocí otoskopu – jedná se o přístroj, který pomocí úzké trubičky opatřené světelným zdrojem umožní vyšetření celého zvukovodu. Díky tomu posoudí množství mazu, známky zánětu – zarudnutí nebo zúžení zvukovodu, ale i přítomnost cizího tělesa (např. osiny).

Otoskopické vyšetření

Dalším důležitým krokem je stěr pomocí vatové tyčinky a přenesení mazu na sklíčko. To je následně nabarveno a pozorováno pod mikroskopem – díky této technice jsme schopni říci, čím je maz tvořen – odumřelé buňky kůže, bakterie, kvasinky.

Léčba

Léčba zánětu ucha závisí na vyvolávající příčině. Často se totiž jedná o sekundární komplikaci jiného onemocnění – například alergie. V drtivé většině se zánět uší léčí pomocí kapek/výplachů. Ty obsahují desinfekční látky, antibiotiky, antimykotika či kortikoidy. Přípravky často kombinují vícero účinných látek. Odlišná je také délka léčby i způsob aplikace. Některé se aplikují 2x denně, jiné jen jednorázově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *