Mastocytom u psa
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Co je to mastocytom?
Mastocytom patří k nejčastějším kožním nádorům psů (7-21% všech kožních nádorů), méně často se vyskytuje i u koček. Je to vždy zhoubný (maligní) proces, který vzniká nekontrolovatelným zmnožením žírných buněk. Tyto buňky se běžně v těle nacházejí a hrají důležitou roli při alergických reakcích. Obsahují histamin a heparin, jež při uvolnění vedou k zčervenání, otoku, svědivosti a zvýšenému krvácení. Důvod vzniku, stejně jako u většiny rakovinných onemocnění, není znám.
Dle některých studií je každý 5. kožní nádor u psa právě mastocytom!
Jak poznám mastocytom?
Obecně platí, že jakýkoliv kožní útvar může být mastocytom, jeho vzhled je totiž extrémně variabilní. Velmi často se objevuje na končetinách, hlavě, pohlavních orgánech a v podstatě kdekoliv na těle. Může se jevit jako pupínek na kůži, ale i těžko ohraničená boule v podkoží. Většinou tvoří jeden útvar, ale může jich být více, a dokonce existuje i tzv. generalizovaná forma, postihující vnitřní orgány (játra, slezina, střevo). S tou se častěji potýkáme u koček. Vyšší predispozici k výskytu mastocytomu má boxer, výmarský ohař, shar pei, buldoček.
Malý, velký, světlý, zarudlý, prasklý, krvavý i úplně klidný, na krku, u zadku i na břiše, to vše je mastocytom!
Každý kožní útvar bez ohledu na velikost a vzhled může být mastocytom!
Díky heparinu a histaminu, které jsou obsaženy v jeho buňkách, může dojít k zarudnutí, svědivosti a následnému krvácení. Dalším možným projevem je tvorba žaludečních vředů, zvracení a dokonce i anafylaktický šok.
Diagnóza
Diagnózu ,,mastocytom“ můžeme vyslovit na základě průkazu žírných buněk v útvaru. Běžně probíhá odběr tenkou jehličkou bez nutnosti sedace. Bolestivost tohoto vyšetření je srovnatelná s očkováním. Získané buňky se následně vyšetří pod mikroskopem. Cytologické vyšetření stojí kolem 1000 Kč.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zhoubný nádor, který má schopnost metastazovat, se provádí tzv. staging, tedy zjištění jeho rozsahu v těle. Ten zahrnuje RTG hrudní dutiny, ultrazvuk břišní dutiny a odběr vzorků tenkou jehličkou z mízní uzliny, jater a sleziny – v těchto orgánech se mohou objevit metastáze. Nicméně většina mastocytomů jsou tzv. low grade, tedy málo agresivní a k metastázám vůbec nedojde.
Terapie, léčba
Terapií volby je chirurgické odstranění útvaru. Důležité je odstranit nádor celý i s velkým okrajem. Cílem je totiž vždy mít okraje tzv. čisté, to znamená, že v nich nejsou obsaženy nádorové buňky. V opačném případě buňky, které zůstaly v kůži, se budou množit dále, a nádor opět naroste.
V každém případě se zasílá odstraněný nádor na histologické vyšetření – diagnózu už sice máme na základě cytologického vyšetření, ale histologie ji doplní o důležité informace: jak je tento konkrétní nádor agresivní (grade) a jestli byl kompletně odstraněn (posouzení okrajů).
Před chirurgickým odstraněním je vždy nutné cytologické vyšetření, abychom věděli, s čím máme tu čest. Jinak se bude odstraňovat tuková bulka nebo zanícená žlázka a jinak se přistoupí k mastocytomu.
Současně se mohou podávat antihistaminika (léky proti alergii) nebo prednison k potlačení možné alergické reakci, ke které dochází při uvolnění histaminu z žírných buněk. Další doplňující terapií jsou gastroprotektiva.
U nekompletně odstraněných mastocytomů, případně u těch, kde už došlo k metastázám a zasažení dalších orgánů, je možnost provedení chemoterapie.
Prognóza je ve většině případů dobrá a chirurgické odstranění zvíře uzdraví bez potřeby dalších kontrol.