Jak dostat do psa, kočky tabletku?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Lékových forem existuje celá řada: injekční preparáty, které se aplikují pomocí stříkačky do žíly (intravenózně), do svalu (intramuskulárně), nebo do podkoží (subkutánně), tablety a kapsle, pasty, sirupy, nebo přípravky aplikované na kůži (spot-on). Nejčastěji se setkáte s tím, že vám lékař dá na doma tablety, či kapsle. Ale jak je do zvířete dostat?

Možnosti podání tablet/kapslí:

  1. Nejvýhodnější je samozřejmě pro obě strany situace, kdy zvíře pozře tabletku dobrovolně. K tomu můžeme využít různých konzerv, paštik, past, šunky, tvrdého sýra, velmi oblíbený je i díky své konzistenci tavený sýr.

 

Pozor si musíme dávat u zvířat, které dodržují nějakou striktní dietu (např. alergici). Pokud má zvíře povoleno jen konkrétní dietu, zkuste zjistit, jestli výrobce nabízí i konzervu stejné řady.

 

  1. Pokud nám nevyšla cesta nejmenšího odporu, nezoufejte. Další možností je dát zvířeti lék přímo do krku. K tomu je potřeba mít čtyřnohého parťáka trochu zmáknutého a být si jistý, že se při menším nátlaku po majiteli neožene. Důležité je strčit lék co nejhlouběji do krku a poté zavřít tlamu. Většina zvířat se totiž snaží lék vyplivnout. Pomoci k polknutí může masáž krku, nebo aplikace vody injekční stříkačkou rovnou do tlamy.

 

Zdroj: elements.envato.com

 

  1. Další možností je rozdrcení prášku, jeho smísení s vodou a aplikace tekuté směsi stříkačkou do tlamy. Mezi hlavní nevýhody této aplikace patří možná ztráta části léku při jeho drcení, často zbytečně velké množství celkového objemu a možné ovlivnění chuti.

 

Pozor: některé tablety a zejména kapse mají na povrchu ochrannou vrstvu, která se nesmí poškodit, to znamená, že se nesmí dělit, drtit ani kapsle rozdělávat. Pokud máte v plánu něco takového dělat, zeptejte se lékaře, či lékárníka, jestli je to u konkrétního léčiva možné.

 

  1. Velmi šikovným pomocníkem, zejména u koček může být speciální aplikátor. Je k dostání v mnoha e-shopech, kde jej seženete do 50 Kč. Pokud víme, že náš parťák při podávání léků zrovna nespolupracuje, měli by být aplikátor součást naší domácí lékárničky.
Zdroj: uveterinarky.cz
  1. Za novinku lze považovat zázrak jménem Easypill. Jedná se o hmotu podobnou plastelíně, do které se jakýkoliv lék pěkně schová a zároveň je pro většinu zvířat opravdu velmi chutná a lákavá (samozřejmě existují výjimky). Přípravek je opět volně dostupný na internetu a jedno balení se pohybuje kolem 150Kč. Dělá se ve 2 variantách: pro psy nebo pro kočky. Složení nic moc, ale často funguje ?

 

Pozor si dávejte u zvířat dodržujících nějakou dietu, či alergiků na kuřecí maso.

Uvědomte si, že se ve většině případů nejedená o jednorázovou záležitost. Snažte se tedy zvíře co nejméně stresovat. Někdy pomůže, když se na podávání léčiva bude podílet ještě jedna osoba.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu, je důležité mít jistotu, že podané léčivo opravdu zůstalo, kde mělo. Často se totiž zvířata pokusí o jeho vyplivnutí, a to i několik minut po podání. Dobré je tedy podávat lék před pravidelným krmením. To zároveň spojí nutné zlo s něčím příjemným.

2 komentáře: „Jak dostat do psa, kočky tabletku?

  • 19 dubna, 2024 (11:30 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den , mám pejska kterému jsem dala 1 dubna SIMPARICA , váží 11 kg .Mam dotaz na jak dlouho je jedna tableta ! Mě pan veterinář říkal že je na tři měsíce , pak dat další na tři měsíce . Prosím o odpověď zda je to tak správně . Máchalová děkuji

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *