Hubne, ztrácí váhu
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Všichni víme, jak je obtížné zhubnout, ať už přímo u nás, nebo u čtyřnohého parťáka s nadváhou. Co když ale zvíře začne hubnout, aniž bychom si to přáli?
V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že když 10kg vážící pes zhubne 1-2kg je to obdobné, jako bychom my zhubli 10-15kg.
Pokud zvíře ztratí nad 10% svojí váhy, měli bychom zbystřit.
Kachexií označujeme podvýživu.
Pro standardizaci zhodnocení postav psů a koček byla vyvinuta stupnice BCS 1-9. Kdy 1 je zvíře kachektické (podvyživené), 9 zvíře morbidně obézní. Jedná se zjednodušenou obdobu BMI u lidí.
Příčiny pro ztrátu váhy, hubnutí psů a koček:
- Nedostatečný příjem krmiva může souviset s krmením neadekvátního množství nebo špatné kvality krmiva. Časté je odmítání krmiva v důsledku onemocnění v tlamě: špatný stav zubů, zánět dásní, bolestivé procesy ve svalech a kloubech. Problémy s polykáním jsou často způsobeny onemocněním hltanu a jícnu (např. megaesofagus). Zvracení a regurgitace vedou také ke sníženému příjmu krmiva. Posledním důvodem je anorexie, tedy odmítání krmiva.
Odmítání krmiva může být projevem bolesti.
- Maldigesce, malabsorbce, malasimilace: jsou pojmy označující poruchu trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy. Mezi nejčastější onemocnění patří nedostatečná funkce slinivky (EPI), obstrukce žlučových cest, onemocnění střeva, ale i jater, ledvin, snížená funkce nadledvinek a jakákoliv příčina průjmu.
- K nadměrné ztrátě živin může docházet ledvinami během onemocnění ledvin, či cukrovce, střevem, vzácně přes poškozenou kůži.
- Zvýšený energetický výdej může být zapříčiněn nadměrnou funkcí štítné žlázy (hyperthyreóza), zánětlivými procesy, horečkou, nebo rakovinným onemocněním. Přirozeně dochází ke ztrátám energie během březosti a laktace.
U veterináře
Nejprve bude potřeba v rámci anamnézy dopovědět tyto otázky:
Kolik a za jak dlouhou dobu zvíře zhublo? Jedná se o stav, který se pomalu vyvíjí měsíce, nebo došlo k rapidnímu poklesu během několika týdnů?
Hubne i přes normální apetit, nebo žere méně?
Kromě hubnutí, pozorujete i jiné problémy, zejm. změna kvality srsti, průjem, častější pití a močení, zvracení?
Čím krmíte a jaká je aktivita zvířete?
Dalším krokem je klinické vyšetření zvířete.
K objasnění příčiny hubnutí může váš lékař doporučit celou řadu vyšetření: vyšetření krví (hematologie, biochemie) nám poukáže na stav jater a ledvin. Vyšetřením moči můžeme vyloučit ztrátu bílkovin ledvinami. RTG a sonografickým vyšetřením zkontrolujeme stav dalších orgánů, případně vyloučíme u starších zvířat nádorová onemocnění. V případě chronického průjmu mohou být doporučena rozšířená vyšetření krve: funkce slinivky, vitamin B12. kortizolem z krve zjišťujeme funkci nadledvinek. Hladina hormonu štítné žlázy T4 v krvi odráží její funkci.
Teprve až po vyloučení zdravotních potíží veterinářem, se můžeme pokusit zvíře doma rozkrmit.
Vyhnout bychom se měli lidskému jídlu (salámy, párky), protože tímto můžeme zvířeti jenom ublížit (nadměrné množství soli, koření, tuku). Základem je kvalitní na energii bohatá strava. Další tipy, jak na nejedlíky najdete v článku: Co dělat, když zvíře nechce jíst.