Endoskopie

Endoskopie je vyšetřovací metoda tělních dutin pomocí endoskopu – měkká plastová trubka nebo rigidní kov různé délky a šířky opatřený kamerou, která nám obraz přenáší na obrazovku. Kromě toho je endoskop opatřen i pracovním kanálem, díky kterému jsme schopni do prohlíženého orgánu vsunout kleštičky, pomocí kterých můžeme nejen odstranit cizí těleso, ale i odebrat vzorky ze sliznice.

K nejčastěji vyšetřovaným orgánům patří trávící trakt, horní i dolní dýchací cesty a močové cesty.

Endoskopie trávících cest

Podle místa ji můžeme dále rozdělit na gastroskopii (endoskopie žaludku) duodenoskopii (dvanácterníku) a kolonoskopii (tlustého střeva). Ve většině případů se vyšetřují všechny tyto oblasti.

Při vyšetření jícnu, žaludku a tenkého střeva vkládáme endoskop do dutiny ústní. Při kolonoskopii se do tlustého střeva dostáváme konečníkem.

Indikací k endoskopii trávícího traktu jsou zejména chronické zvracení a průjmy, krev ve stolici nebo zvracení krve.

Vzhledem k tomu, že už se jedná o poměrně náročnější vyšetření, měla by mu vždy předcházet jiná vyšetření. Byla by například chyba diagnostikovat střevní parazity v celkové anestezii pomoci endoskopu. Proto by každý pacient měl být odčerven, případně vyšetřen jeho trus. Při samotném vyšetření není cílem jen zhodnotit vzhled sliznic, ale i odběr vzorků k histologickému vyšetření (mikroskopické vyšetření tkáně).

Dalším důvodem je pozření cizího tělesa. Limitem je samozřejmě jeho velikost. Může se jednat o hračky, dřevo, mince nebo i rybářský háček.

Endoskopie dýchacích cest

Podle lokalizace ji můžeme rozdělit na rhinoskopii (vyšetření nosní dutiny) a bronchoskopii (vyšetření průdušek, tedy dolních cest dýchacích).

Indikací jsou zejména kašel, výtok z nozder, kýchání, zpětné kýchání. Podobně jako u endoskope trávícího traktu by i této měla předcházet určitá opatření/vyšetření. Při kašli např. rentgen plic, vyšetření krve a léčba možné plicní červivosti.

Při rhinoskopii (pokud se nenajde cizí těleso) odebíráme vzorky na histologické vyšetření. Součástí bronchoskopie je i tzv. BAL (bronchoaleveolární laváž), tedy odběr výplašku z plic, který se následně vyšetřuje. Takto můžeme například zdiagnostikovat astma.

Odstranění osiny z nosní dutiny u psa pomocí endoskopu.

Endoskopie močových cest

Tento druh je limitován velikostí zvířete – resp. jeho močovou trubicí, která je velmi úzká. Důvodem může být inkontinence, opakovaná krev v moči či podezření na nějakou morfologickou změnu v močových cestách.

Artroskopie

Je endoskopické vyšetření kloubů. Posuzuje se stav chrupavek i vazů a současně je možné vykonat chirurgický zákrok. Vždy jí přechází ortopedické vyšetření, případně RTG nebo CT.

Jak probíhá endoskopie?

U zvířat je vždy nezbytná celková anestezie. Pro endoskopii trávícího traktu je nutná delší hladovka a často i klystýr. V případě déletrvajícího problému a vyloučení cizího tělesa jsou důležitá další vyšetření, která by samotné endoskopii měla předcházet.

Délka zákroku závisí na typu vyšetření. Pokud jde jen o odstranění cizího tělesa z jícnu/žaludku můžeme být za několik minut hotoví. V případě vyšetření trávícího traktu s odběrem vzorků se dostaneme i hodně přes hodinu.

Výhody endoskopie

Hlavní výhodou je minimální invazivita. Zejména co se týče odstranění cizích těles z trávícího traktu můžeme zvířeti ušetřit bolestivý zákrok i následnou delší rekonvalescenci. Odběr vzorků minimalizuje krvácení nebo následné komplikace při hojení oproti klasickému chirurgickému přístupu.

Limity

Endoskopem nejsme schopni projít 100% délky trávícího traktu – pokud se tedy cizí těleso nachází uprostřed tenkého střeva (jejunum), je endoskopicky nedosažitelné. Odběr vzorků je poměrně povrchový – nezachytíme všechny vrstvy a v některých případech může být následné histologické vyšetření nedostatečné.

Kolik stojí endoskopické vyšetření?

Záleží na časové náročnosti i dalších vyšetření. Samotná endoskopie se bude pohybovat kolem 5000 Kč. Započítat musíme i náklady na anestezii. Pokud jí však předchází nějaké vyšetření (klinické, vyšetření krve) a následně se zasílají vzorky na histologii (+ 3000Kč), snadno se přiblížíme k 15-20 000 Kč. V případě výtoku z nozder je doporučeno současné CT vyšetření – s tím se reálně dostaneme ke 30 000 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *