Dehydratace psa a kočky

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na
Latest posts by MVDr. Anna Liebezeit (see all)

Dehydratace je stav, při kterém tělo ztrácí více tekutin, než je schopno nahradit. Tento stav může postihnout jak psy, tak kočky a je nutné mu věnovat zvýšenou pozornost, protože dehydratace může mít vážné zdravotní důsledky.

Příčiny dehydratace

Nejčastější příčinou dehydratace u psa a kočky je nedostatečný příjem tekutin nebo nadměrná ztráta tekutin z těla. To může být způsobeno mnoha faktory, jako je průjem, zvracení, nedostatečný příjem vody, přílišná teplota okolí (např. přehřátí psa v autě) , nadměrná fyzická aktivita, určitá onemocnění nebo léky na odvodnění (diuretika).

Nejvíce citliví na dehydrataci jsou zejména koťata a štěňata malých plemen.

Projevy dehydratace

Klinické projevy dehydratace u psa a kočky mohou zahrnovat ztrátu elasticity kůže, suché, lepivé dásně a sliznice, letargii, zapadlé oči, zvýšenou žízeň, sníženou chuť k jídlu, tmavší nebo koncentrovanou moč a sníženou produkci moči.

Zhodnocení hydratačního statu je vždy součástí základního klinického vyšetření u veterináře.

Rizika

Pokud dehydratace pokračuje, může dojít k vážným problémům, jako je selhání orgánů nebo šok.

Rizika spojená s dehydratací zahrnují poruchu rovnováhy elektrolytů, sníženou cirkulaci krve, selhání ledvin, neurologické příznaky a další komplikace. Je proto důležité dehydrataci léčit co nejdříve.

Léčba

Léčba dehydratace zahrnuje obnovení tekutinového stavu těla. Pokud si doma všimnete příznaků dehydratace u svého psa nebo kočky, můžete provést několik opatření pro zmírnění stavu. Nabídněte zvířeti čerstvou vodu a zajistěte mu klidný a stresu minimalizující prostředí. Pokud je dehydratace závažná, je nezbytné vyhledat veterinární pomoc co nejdříve.

V případě, že zvíře tekutiny odmítá, nebo je dehydratace závažné, je nutné podat tekutiny pomocí infuze. Ta je nejefektivnější přímo do žíly přes kanylu.

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *