Odběr a vyšetření mozkomíšního moku

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na
Latest posts by MVDr. Anna Liebezeit (see all)

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

 

Mozkomíšní mok (též liquor) je tekutina tvořená uvnitř mozku v mozkových komorách  a obklopující nervový systém, chrání a vyživuje mozek a míchu. Jedná se o čirou bezbarvou tekutinu, která na rozdíl od krve neobsahuje červené krvinky. S krví komunikuje pouze omezeně, což je důvod, proč se nám v základním vyšetření krve nemusí např. zánět mozku projevit zvýšeným počtem bílých krvinek.

 

Kdy vyšetřujeme mozkomíšní mok?

U pacientů, u kterých na základě projevů a neurologického vyšetření předpokládáme onemocnění centrálního nervového systému, např. zánět mozku (bakteriální, virový, plísňový),  nádorový proces, nezbytný je i při diagnostice epilepsie.

 

Jak probíhá odběr?

Nezbytná podmínka je, aby se zvíře během odběru nehýbalo, což je důvod pro celkovou anestezii. Odběr se provádí pomocí  speciální jehly z páteřního kanálu. Nejčastěji se získává z oblasti zátylku, tedy mezi lebkou a prvním krční obratlem,  nebo z oblasti bederní páteře. Dané místo je potřeba oholit a vydesinfikovat. Celý proces trvá několik minut, odebírá se množství kolem 1 ml.

Zdroj: Anna Šrenková

Komplikace

Toto vyšetření představuje naprosto minimální rizika za předpokladu, že jej vykonává zkušený lékař (neurolog). Zřídka může dojít ke krvácení, či poškození nervů. V některých případech je odběr mozkomíšního moku kontraindikován (např. zvýšený intrakraniální tlak)– z tohoto důvodu mu standardně předchází vyšetření magnetickou rezonancí. Tato vyšetření se v neurologické diagnostice vzájemně doplňují, v žádném případě jedno nenahrazuje druhé.

 

Jak se mozkomíšní mok vyšetřuje?

V moku se stanovuje množství bílkovin a buněk – fyziologicky jich obsahuje velmi málo. Pod mikroskopem jsme schopni počet buněk odhadnout a zároveň určit jejích původ. Dále lze v některých případech zaslat do laboratoře pro stanovení např. infekčních původců (neospora,  toxoplasma, klíšťová encefalitida, psinka, FIP).

 

 

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *