Jak léčit rýmu u psa nebo kočky doma?

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na
Latest posts by MVDr. Anna Liebezeit (see all)

Léčba rýmy u psa a kočky v domácím prostředí může být vhodná pro mírné případy, kdy není narušen celkový stav zvířete. V opačném případě (např. zvíře je apatické, nechce jíst, má horečku) nebo stav trvá delší dobu bez zlepšení či se zhoršuje, je nutné stav konzultovat  s veterinářem.

Rýma jako taková může být příznakem různých onemocnění, a proto je často nezbytné zjistit její přesnou příčinu- jen tak lze dosáhnout úspěšné léčby.

Zde je několik kroků, které můžete zvážit při péči o zvíře s rýmou doma:

  1. Izolace od ostatních zvířat: Pokud máte více zvířat, izolujte nemocné od zdravých jedinců, abyste zabránili šíření nákazy.
  2. Klidový režim: zejména u psů minimalizujte procházky a vynechejte fyzicky náročnější aktivity.
  3. Udržujte zvíře v teple
  4. Vlhký vzduch: Udržujte vlhký vzduch v místnosti, kde zvíře pobývá. Vlhkost může ulevit od ucpaného nosu a ulehčit dýchání. Můžete použít zvlhčovač vzduchu nebo umístěte misku s vodou poblíž topení. Dalším tipem je umístit zvíře do páry v koupelně po sprchování.
  5. Čištění nosu: Pomáhejte zvířeti udržet čistý nos tím, že jemně otíráte nosní výtok měkkým ubrouskem nebo hadříkem. Použijte mírný tlak, abyste nepoškodili nosní sliznici.
  6. Napájení: Ujistěte se, že má váš mazlíček k dispozici čerstvou vodu, aby se vyhnul dehydrataci. Místo vody můžete použít i vlažný vývar.
  7. Přírodní léky: Existují některé přírodní produkty, jako je med nebo echinacea, které se používají k podpoře imunitního systému. Ideálním pomocníkem je jitrocelový sirup.
  8. Vitamíny a doplňky: Někdy mohou vitamíny a doplňky, zejména vitamín C, pomoci posílit imunitní systém zvířete. Opět byste měli konzultovat s veterinářem ohledně správné dávky.
  9. Strava: Dbejte na vyváženou a kvalitní stravu.
  10. Konzultace s veterinářem: Pokud rýma trvá déle nebo se zhoršuje, měli byste určitě situaci konzultovat s veterinářem.

Je důležité si uvědomit, že rýma může být způsobena různými faktory, a proto není žádná univerzální domácí léčba. Diagnostika a léčba by měly být vždy prováděny pod dohledem veterináře, aby se zajistilo, že zvíře dostane nejlepší možnou péči.

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *