Pes, kočka rychle dýchá, zrychlený dech

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Fyziologická dechová frekvence leží u psů a koček mezi 10-40 dechy za 1 minutu. Pokud zvíře dýchá rychleji, můžeme to označit pojmem tachypnoe nebo polypnoe.

 

Jak dechovou frekvenci spočítat?

Podobně jako u měření teploty, je potřeba dechy počítat, když zvíře v klidu leží a nemá za sebou nějakou fyzickou aktivitu. Počítáme každý nádech – vyklenutí hrudního koše po dobu 1 minuty.

V případě, že zvíře zrychleně dýchá, měli bychom se také zaměřit na to, jestli dýchá s otevřenou tlamou, současně i kašle, jestli je dýchání nějakým způsobem namáhavé, zvíře zaujímá při dýchání netypický postoj, nechce si lehnout a také jestli sliznice v tlamičce nejsou namodralé (cyanóza).

Pokud má zvíře namodralé sliznice, trpí nedostatkem kyslíku a jedná se o život ohrožující stav.

Co přirozeně vede ke zrychlenému dechu?

Mezi nejčastější příčiny zrychleného dýchání patří fyzická aktivita, stres, vzrušení nebo vysoká okolní teplota. Nejprve je potřeba vyloučit tyto faktory. Jaká je pokojová teplota, není zvířeti prostě jen teplo?

Psi se nepotí, zrychlené dýchání s otevřenou tlamou je jejich hlavním mechanismem ochlazování.

Nemoci, způsobující zrychlený dech

 

 

  • Onemocnění plic

 

 

  • Chudokrevnost, anémie: červené krvinky mají v těle za úkol transportovat kyslík do všech tkání. V momentě, kdy jich je málo, organismus to kompenzuje zrychlením srdeční a dechové frekvence.

 

 

 

  • I neoplastická (rakovinná) onemocnění mohou vést ke zrychlenému dechu

 

RTG snímek 10ti letého psa s kardiomegalií (zvětšené srdce) a plicním edémem (,, voda na plicích“). Tento pejsek kromě rychlého dýchání také kašlal, poslechem byl zjištěný šelest na srdci a patologické ozvy na plicích.

Zdroj: Anna Šrenková

Zrychlený dech může rychle přejít k dušnosti, proto je potřeba navštívit veterináře.

U veterináře

Základem je samozřejmě důkladné klinické vyšetření. Během toho můžeme zjistit, jestli zvíře trápí pouze zrychlený dech nebo i něco jiného.

Současně zvýšená tělesná teplota může poukazovat na možný probíhající zánět. Bledé sliznice a zrychlený srdeční puls vypovídají o anémii (nedostatku červených krvinek). Pokud poslechem zjistíme srdeční šelest, je možné, že právě nemocné srdce je příčnou zrychleného dýchání. Poslechem plicního pole můžeme odhalit abnormální dýchací šelesty související s onemocněním plic. Dále je pohmatem zkontrolována případná bolestivost dutiny břišní, páteře, kloubů a končetin.

Rentgen hrudní dutiny zobrazí především srdce a plíce. Následně mohou být doporučena další diagnostická vyšetření jako vyšetření krve, moči, ultrazvuk, případně echokardiografie (sonografie srdce).

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *