Babské rady na průjem u psa

MVDr. Anna Liebezeit
Jsem také na
Latest posts by MVDr. Anna Liebezeit (see all)

Průjem je nepříjemným zdravotním problémem, se kterým se za život setká každý pes. Je to stav, při kterém dochází k častému a řídkému stolici. Průjem může být způsoben různými faktory, jako jsou změny stravy, infekce, stres nebo alergie.

Nejčastější příčinou průjmu je tzv. alimentární chyba – pes sežere něco, co mu podráždí trávící trakt.

Většina případů průjmu u psa je mírné povahy a majitelé mohou často sami podniknout kroky k jeho úlevě. V tomto článku se zaměříme na babské rady a přírodní metody, které mohou pomoci při průjmu u psa.

O příčinách průjmu u psa 

Pokud řešíte průjem u štěněte 

O příčinách průjmu u kočky 

Příčiny průjmu a kdy navštívit veterináře

Před tím, než začnete podnikat domácí opatření, je důležité si uvědomit, že průjem může mít různé příčiny a někdy se stav bez intenzivní veterinární péče neobejde. Pokud se průjem u psa projevuje dlouhodobě, je spojen s krví nebo hlenem, nebo je spojený s dalšími příznaky, jako je zvracení nebo dehydratace, je vždy nejlepší konzultovat situaci s veterinářem. Veterinář může provést potřebné testy a doporučit vhodnou léčbu.

Pokud si nejste jistí, jestli jste schopni stav vyřešit svépomocí, doporučuji si přečíst článek: Průjem, zvracení- kdy už jít k veterináři? 

Babské rady a přírodní metody na průjem u psa

  1. Bylinky: Některé bylinky mají uklidňující účinky na trávicí systém psa a mohou pomoci zmírnit průjem. Mezi ně patří například heřmánek, máta peprná, nebo jitrocel. Můžete je podávat ve formě čaje – zalijte byliny vroucí vodou, nechte louhovat a poté počkejte, až čaj vychladne. Dejte psu malé množství několikrát denně.
  2. Rýžová voda: Vařte rýži ve větším množství vody než obvykle. Voda z rýže obsahuje škrobnaté látky, které mohou pomoci ztuhnout průjmovou stolici.
  3. Tvaroh: Malé množství nízkotučného tvarohu může pomoci upravit stolici a dodat probiotika pro zdravou střevní flóru.
  4. Bílý toast: Kousek bílého tostu bez másla může pomoci upravit stolici a poskytnout lehkou a snadno stravitelnou potravu.
  5. Dýně: Vařená nebo dušená dýně obsahuje vlákninu a může pomoci upravit stolici.
  6. Banán: Zralý banán může poskytnout lehkou stravu a uklidnit trávicí systém.
  7. Dieta na bázi kuřecího masa a rýže: V případě průjmu je často vhodné krátce přejít na dietu z vařeného kuřecího masa a rýže, která je lehká a snadno stravitelná. Někteří psi však mohou mít na kuřecí maso alergii, v takovém případě může tato dieta stavu naopak přitížit.
  8. Hladovka: Krátkodobá hladovka (12-24 hodin) může pomoci trávicímu systému zotavit se. Během hladovky by měl mít pes stále přístup k pití. Delší hladovka není vhodná u štěňat a malých plemen.
  9. Probiotika: Speciální probiotické přípravky pro psy mohou pomoci obnovit zdravou střevní mikroflóru.
  10. Dostatek vody: Nezapomínejte na dostatečný přísun pitné vody, aby pes nebyl dehydratován.

 

MVDr. Anna Liebezeit

Anna Liebezeit (roz. Šrenková) je veterinární lékařka specializující se na interní medicínu psů a koček. Působila na univerzitní klinice v Německu i na pražské klinice Jaggy, nyní ji můžete potkat na veterinární klinice HANZA v Hradci Králové. Věnuje se diagnostice a léčbě složitějších interních pacientů, provádí specializovaná vyšetření a aktivně se zapojuje do vzdělávání veterinárních studentů i široké veřejnosti. Je autorkou knihy Domácí průvodce zdravím psů a koček, která vyšla v roce 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *