Stříhání drápků psa i kočky

 

Správná péče o drápky je důležitou součástí zdraví a pohody vašeho pejska i kočky. Pravidelné stříhání drápků pomáhá udržovat je ve správné délce a předchází zraněním nebo nepohodlí spojenému s příliš dlouhými drápky. V tomto článku se podíváme na důležité informace o stříhání drápků u štěňat, včetně správného času pro začátek, výběru kleštiček a postupu stříhání. Rovněž se budeme zabývat tím, co dělat, pokud dojde k případnému přestřižení drápku a krvácení.

Populární alternativou ke klasickému stříhání drápků je jejich pilování.

Správný čas pro začátek stříhání drápků

U štěňat je důležité začít s postupem stříhání drápků co nejdříve, aby se štěně postupně naučilo a zvyklo si na tento proces. Nejlepší je začít stříhat drápky od raného věku, aby se štěně naučilo, že je to běžná a bezpečná rutina. Cílem není zvíře přeprat a na první dobrou ostříhat všechny drápky, ale mazlíčka postupně zvykat na manipulaci s packami. Někteří jedinci jsou obzvlášť citliví. Dotýkejte se pacek vašeho štěňátka nebo koťátka od útlého věku. Při každém úspěšném pokuse nezapomínejte na odměny.

Jak poznat, že jsou drápky příliš dlouhé?

Poznání, kdy jsou drápky psa přerostlé a potřebují stříhání, je důležitou dovedností pro správnou péči o jeho zdraví. Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda jsou drápky příliš dlouhé:

  1. Optické zhodnocení: Při pohledu na drápky by měli být viditelní jasně ohraničení žilky a bílá část drápku by měla být relativně krátká. Pokud jsou drápky delší a zakroucené, je to známka jejich přerostlé délky. Pokud pes stojí, drápky by se neměly dotýkat podlahy.
  2. Zvuková indikace: Při chůzi nebo běhu na tvrdém povrchu můžete slyšet klepání drápků o podlahu. Pokud jsou drápky příliš dlouhé, tento zvuk bude výraznější a zřetelný.
  3. Nepohodlí a problémy s chůzí: Pokud jsou drápky příliš dlouhé, mohou způsobovat nepohodlí a problémy při chůzi. Pes může mít obtíže se správným postavením nohy nebo se může chovat neobvykle při pohybu. Můžete si také všimnout otoků nebo zánětu okolí drápků.

Přerostlý drápek palce, který způsobil poranění a následné kulhání

Nezapomínejte na palce

Většina plemen psů i koček má na přední pacce 5 prstů, a tedy i drápků, na zadní končetině pouze 4. Palec přední končetiny se nachází z vnitřní strany a je výše postavený. Pokud přeroste, kroutí se, a může vrůstat do kůže a zraňovat ji. Některá psí plemena mají pět prstů i na zadních končetinách nebo tzv. paspárky.

Pozor na žilku v drápku

Při stříhání drápků je důležité dbát opatrnosti a vyhnout se přestřižení žilky, která prochází uvnitř drápku. Žilka je viditelná jako růžová část uvnitř bílého drápku. Pokud je drápek tmavý, může být obtížné vidět žilku. V takovém případě je bezpečnější stříhat jen malou část drápku najednou. Negativní zkušenost může být komplikací do budoucna.

Výběr správných kleštiček

Je důležité vybrat kleštičky vhodného typu a velikosti pro vaše zvíře. Existují kleštičky určené speciálně pro malé psy a štěňata. Zvolte kleštičky s ostrými, kvalitními čepelemi a ergonomickým rukojetím pro pohodlné a přesné stříhání.

Postup stříhání drápků

1) Připravte se: Mějte kleštičky a přípravek na zástavu krvácení  připravené, aby byly k dispozici v případě přestřižení žilky.

2) Uklidněte zvíře: Zajistěte klidné prostředí a ujistěte se, že štěně je uvolněné a klidné před stříháním drápků.

3) Osvětlení: Dobré osvětlení je důležité pro správné vidění žilky v drápku.

4) Stříhání: Držte kleštičky pevně, ale opatrně. Postupně stříhejte malé části drápku a sledujte, aby nedošlo k přestřižení žilky. Pokud je drápek tmavý a žilka není viditelná, mějte na paměti, že je lepší být opatrný a stříhat jen malé části najednou.

Krvácení

Pokud se přesto stane, že přestřihnete žilku a drápek začne krvácet, můžete použít speciální přípravek na zástavu krvácení, ten by měl být součástí domácí lékárničky. V drtivé většině případů dojde ke spontánní zástavě krvácení během několika minut. Pokud krvácení přetrvává nebo je silné, vyhledejte veterinární péči.

Stříhání drápků u štěněte vyžaduje trpělivost a opatrnost. Pokud jste nejistí, je vždy lepší vyhledat pomoc veterinárního lékaře nebo zkušeného profesionála. Pamatujte si, že správná péče o drápky je důležitá pro pohodlí a zdraví vašeho štěněte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *