Zvracení krve
Obsah článku
Pokud váš pes nebo kočka zvrací krev, jedná se o vážný stav, vyžadující neodkladné veterinární vyšetření.
Jak poznat krev ve zvratcích
Krev ve zvratcích může vypadat velmi různorodě. Může se jednat o drobné krvavé vločky, mírně narůžovělou celkovou barvu i jasně krvavou tekutinu. Zvracení může být provázeno i stolicí s příměsí krve.
Jaké jsou příčiny zvracení krve?
Opět se jedná o symptom, který může mít více vyvolávajících příčin. Obecně je můžeme rozdělit do dvou velkých kategorií: problém v trávícím traktu (jícen, žaludek, střevo) a narušená krevní srážlivost.
Trávící trakt
1) Opakované zvracení zejména u koček může vést k drobným krváceninám. V takovém případě jsou zvratky zezačátku normální barvy a až po několikáté narůžovělé.
2) Léky: některé léky a zejména jejich kombinace mohou vést k poškození sliznice trávícího traktu i tvorbě žaludečních vředů. Patří sem zejména kortikoidy a nesteroidní antiflogistika (např. Rimadyl, Meloxicam). Extrémně nebezpečné mohou být i lidské léky proti bolesti.
3) Poranění, cizí těleso, pozření dráždivých látek (leptadla, jedy..)
4) Infekce: viry (zejm. parvoviróza, panleukopenie), bakterie, parazité
5) Pankreatitis (zánět slinivky) postihuje především starší psy menších plemen, projevuje se nevolností, zvracením a bolestí břicha.
6) AHDS: syndrom akutního krvavého průjmu, dříve označováno jako hemoragická gastroenteritis (HGE)
7) Nádorové procesy: gastrinom, mastocytom, lymfom, karcinom
8) Chronické zánětlivé procesy (IBD= obdoba Crohnovy choroby u lidí)
9) Onemocnění jater, ledvin vede k hromadění toxických látek v krvi (močovina, žlučové kyseliny), které mohou výrazně dráždit trávící trakt.
10) Snížená funkce nadledvinek (hypoadrenokorticismus, Addisonova choroba) se projevuje mimo zvracení a průjem i sníženou aktivitou, častějším močením nebo bolestivostí břicha.
Porucha krevní srážlivosti
1) Snížený počet krevních destiček například v důsledku jejich zničení vlastním imunitním systémem, nebo onemocněním kostní dřeni.
2) Otrava jedem na hlodavce
3) Hemofílie je poměrně vzácné vrozené onemocnění. U postižených jedinců dochází k nadměrnému krvácení například při přezubování nebo drobných poranění drápků.
4) Infekce plicními červi může různými způsoby ovlivnit krevní srážlivost. Kromě toho se projeví kašlem či dušností.
5) DIC – život ohrožující komplikace jiného vážného onemocnění často končící smrtí.
Při narušení krevní srážlivosti z jakéhokoliv důvodu je typické mnohočetné krvácení – objeví se tak např.krváceniny (tzv. petechie) na sliznicích, krvácení z nosu, krev v moči, krvavý průjem, nebo krvácení do břišní dutiny.
Petechie jsou drobné krváceniny v důsledku nedostatku krevních destiček. Objevit je můžeme zejména na dásních, ušním boltci nebo kůži na břiše.
Vyšetření
Základem je klinické vyšetření- při tom si lékař všímá např. barvy sliznic – pokud jsou bledé, signalizuje to velkou ztrátu tekutin (např.při masivním průjmu a zvracení) nebo anémii – chudokrevnost v důsledku velkých krevních ztrát. Odhalit se může i další krvácení, kterého si majitel nemusí všimnout.
Další vyšetření se odvíjí od stavu pacienta. Vyšetření krve odhalí počet červených krvinek i krevních destiček a zároveň stav jaterních i ledvinných parametrů. Krevní srážlivost lze otestovat pomocí stanovení srážecích časů (PT, aPTT). Pro objasnění možného zánětu slinivky se stanovuje parametr cPLI. Ultrazvukem nebo endoskopií můžeme prohlédnout jednotlivé orgány trávícího traktu.
Léčba
Léčba se odvíjí od vyvolávající příčiny. Může zahrnovat krevní transfuzi, infuzní terapii, vitamin K, gastroprotektiva (Omeprazol, Famosan) i další medikai či chirurgický zákrok.
Nezbytně nutná může být pro stabilizaci i hospitalizace pacienta.