Škrkavky kočičí
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Ve střevním traktu koček může parazitovat celá řada škůdců, z těch nejčastějších jmenujme škrkavky a tasemnice. Jak je od sebe rozeznáme? Tasemnice se řadí k tzv. oblým červům, to znamená, že její tělo je zploštělé a připomínají tak například ploché tkaničky do bot. Oproti tomu tělo škrkavky je kruhovité.
Jak vypadá škrkavka?
Druhů škrkavek, parazitujících ve střevě koček je více, velikostně se pohybují mezi 5 -15 cm. Vzhledem mohou připomínat širší špagety, typický je kruhovitý průřez tělem.
Jak se kočka nakazí?
Existují tři cesty, jak se kočka nakazí. Na rozdíl od tasemnic nejsou škrkavky nutně odkázány na mezihostitele, i tak dochází nejčastěji k infekci právě přes něj.
- Přes infikovaného mezihostitele (např. hlodavec nebo pták)
- Přímým pozřením vajíčka/larvičky z trusu
- Mlékem od matky
Dospělí červi žijí v tenkém střevě a produkují velké množství vajíček, která odchází stolicí z těla ven. Takové vajíčko potřebuje 4 týdny, aby se z něj stala infekční larvička. Larvy mohou přestupovat přes střevní stěnu a krví se dostat do plic, odkud jsou vykašlány a polknutím se dostávají opět do střeva. Stejnou migrací se mohou larvy zapouzdřit i v jiných tkáních.
Vnitřními parazity jsou častěji postiženy venkovní kočky.
Jak se začervení projeví?
U většiny dospělých koček se začervení nemusí nijak zásadně projevit, horší průběh postihne zejména koťata a nemocná zvířata. Při silnějším začervení odčerpávají svému hostiteli živiny, může se objevit průjem, zvracení, nafouknuté břicho a nechutenství. Napadený jedinec může vypadat pohuble a mít naježenou srst bez lesku. Při masivním napadení může dojít u koťat i k neprůchodnosti střeva – to je akutní život ohrožující stav.
Pokud má vaše dospělá zdravá kočka trávící obtíže, je velmi málo pravděpodobné, že jsou způsobeny právě škrkavkami.
Jak potvrdit parazita?
Vždy je dobré vědět, s jakým parazitem máme tu čest a tomu přizpůsobit i léčbu. K průkazu slouží koprologické vyšetření – tedy vyšetření trusu pod mikroskopem. Problém může představovat nepravidelné vylučování parazitů. Tak se může stát, že i vzorek z vícero dní může být falešně negativní. Pokud máme podezření na začervení, je dobré zvíře i přes negativní nález odčervit.
Může se nakazit i člověk?
Ano, škrkavkou se může nakazit i člověk, zejména při nedodržování základní hygieny. Rizikovou skupinou jsou především malé děti. Z tohoto důvodu je dobré kočku v domácnosti s dětmi, která chodí i ven, odčervovat každé 3 měsíce a dbát na hygienu. Běžné prostředky odolná vajíčka v prostředí nezničí. Ničí je vysoké teploty nad 70 °C.
Léčba škrkavek
Vhodný odčervovací přípravek pomůže vybrat veterinář. Existují ve formě tablet i pipet za krk. Odčervení však nefunguje preventivně.