Co na zklidnění žaludku u psa?
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
S podrážděným žaludkem mazlíčka se setká snad každý chovatel. Navíc některá zvířata mají citlivé zažívání a potíže se mohou vyskytovat častěji a opakovaně.
Jak poznat podrážděný žaludek?
Mezi typické příznaky patří nevolnost – zvíře může nadměrně slinit, mlaskat ale především vykazuje snížený zájem o krmivo. Provázen může být i zvracením, průjmem, nadýmáním nebo bolestí břicha.
Jaké jsou příčiny?
Vůbec nejčastější příčinou všech trávících obtíží je nějaká potravní chyba – zvíře sežere něco co nemá, a to trávící trakt podráždí. Může se jednat o kosti, sníh, zkažené jídlo, zbytky od stolu, kusy hračky, mršinu, odpadky, napije se z louže a atd. …
Různé léky (na bolest, antibiotika) mohou také značně podráždit trávící trakt.
Role stresu (cestování, nový člen domácnosti) je mezi odborníky stále diskutovaným tématem.
Potravní intolerance nebo alergie jsou u mladších věkových kategorií stále častějším problémem a i při sežrání malého kousku nevhodné potravy se mohou dostavit trávící obtíže.
Dalším důvodem může být nějaká infekce: viróza přenosná mezi zvířaty – obdobně jako střevní chřipka u lidí, či parazité.
Z vážných důvodů pro podrážděný žaludek a nevolnost jmenujme infekční příčiny (parvoviróza), torzi žaludku, zánět slinivky, otravu. U těchto případů se jedná o život ohrožující stavy, vyžadující okamžitou odbornou a intenzivní pomoc.
Co na zklidnění žaludku u psa?
1. Hladovka je prvním krokem, který podrážděnému žaludku uleví. U dospělých jinak zdravých zvířat si můžeme dovolit i celodnodenní lačnění. Naopak u toy plemen a mláďat je takto dlouhá hladovka nežádoucí (hrozí riziko hypoglykémie – poklesu krevního cukru).
2. Zajistěte dostatek tekutin – vodu zvířeti nikdy neodepíráme. Dehydratace představuje častou komplikaci anorexie.
3. Bylinný čaj může žaludku psa ulevit stejně jako tomu našemu. Vhodné jsou zejména heřmánkový nebo mátový, které můžeme osladit medem.
4. Lehce stravitelná dieta: za ideál lehce stravitelné diety je považována rozvařená rýže s mrkví, případně obohacená o kuřecí maso. Ale pozor! Kuřecí maso je častým alergenem a neměli bychom jej podávat, pokud nemáme odzkoušeno, že jej zvíře dobře toleruje. Vyvarujte se tuku i soli.
5. Smecta, Enterozoo gel, aktivní uhlí: tyto přípravky můžeme použít nejen v případě průjmu, ale pokud máme podezření na požití jedu, odpadků či mršiny. Vlastnost vázat na sebe toxiny ušetří organismus jejich dalšímu negativnímu působení.
6. Léky proti nevolnosti pro zvířata nejsou volně prodejné. U chronických obtíží je možné po konzultaci s lékařem mít nějakou první pomoc doma, např. přípravek Cerenia (v ČR ve formě tablet nedostupný) nebo Degan proti nevolnosti. Helicid nebo Famosan jsou přípravky které snižují kyselost žaludečního obsahu a většinou jejich jednorázové podání nemá efekt.
Čemu se rozhodně vyvarovat?
1. Na nevhodné stravě bohužel často ztroskotá řada majitelů. V momentě, kdy vidíme, že našemu parťákovi nechutná a není mu dobře, máme tendenci mu nějak přilepšit. Snadno tak sáhneme po kolečku salámu, konzervě nebo syrovém masu. To vše může stavu ale ještě přitížit.
2. Použití léků – např. léky na bolest často vedou k dráždění trávícího traktu, takže v takovém případě mohou být i kontraindikované. Stejně tak bychom se měli vyvarovat použití jakýchkoliv lidských léků.
Pokud symptomy přetrvávají vícero dní nebo se zhorší celkový stav zvířete (apatie, opakované zvracení či průjem, evidentní bolest břicha), je na místě vyhledat veterinárního lékaře.