Eutanázie: uspání psa i kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Smrt je bohužel součást každého života a v případě, že vlastníme nějakého domácího mazlíčka, před ní nemůžeme zavírat oči věčně. Ve veterinární medicíně máme (díky bohu) možnost eutanázie, tedy uspání zvířete velmi humánním způsobem. Eutanázie znamená v překladu bezbolestná, šetrná smrt.

Žádný majitel o ní nechce slyšet, ale ve většině případech se s ní přeci jen na sklonku života svého čtyřnohého parťáka setká.  Jak poznat, že se blíží čas loučení? Jak vlastně eutanázie probíhá?

Důvody k eutanázii

Nevyléčitelná onemocnění, provázená bolestí a utrpením

Staré zvíře se špatnou kvalitou života

Vážné, těžko řešitelné úrazy

Bolestivé stavy, které neodpovídají na léčbu

Onemocnění, která jsou spojena s velmi špatnou kvalitou života bez šance na uzdravení

 

Ne všechny situace jsou černo-bílé. Například pokud majitel vyžaduje uspání zvířete, které má být agresivní na děti v domácnosti.

Ještě častěji se však setkáváme s majiteli, kteří se s blížícím odchodem zvířete nechtějí za žádnou cenu smířit a chtějí vyzkoušet všechny možnosti záchrany. Ta se naopak může v mnoha situacích přehoupnout do prodlužování utrpení zvířete, což může dle definice zákona hraničit dokonce i s jeho týráním. Z tohoto důvodu je vždy velmi důležitá komunikace mezi veterinárním lékařem a majitelem zvířete.

Častým důvodem k eutanázii jsou bohužel i finanční limity majitele. Velmi diskutabilní jsou pak situace, kdy je uspáno zvíře kvůli zánětu dělohy, nebo zlomené noze.

 

Kdy ne?

Dle zákona nemůže žádný veterinární lékař uspat zvíře jen na žádost majitele. Bohužel není výjimkou, že majitelé vyžadují eutanázii, protože se stěhují a pes do nového příbytku nemůže, že je pes už starý, že se doma počůrává, nebo dokonce, protože jej nový partner majitele nemá rád. Stejně tak nechtěná koťata nemohou být v žádném případě uspána.

 

Jak poznat, že se blíží konec?

Bohužel většina z nás se jednou dostane do situace, kdy bude stát před rozhodnutím, jestli nechat zvíře uspat nebo ne. Výše opakovaně zmiňuji pojem kvalita života, co tím je vlastně myšleno?

Vy znáte vašeho parťáka nejlépe, z čeho se vždy těšil, co měl rád? Pro piškot by udělal salto vzad? Prožene každého psa v parku a jeden den bez dlouhé procházky je to s ním v bytě k nevydržení? Bez oblíbené hračky nedá ani ránu? Doprovází vás při každém kroku a miluje mazlení? Kolik z těchto oblíbených aktivit mu zůstalo? Nechce jíst, odmítá pohyb, je apatický, vyhýbá se společnosti? Pokud jich je méně, jak polovina, je evidentní, že jeho kvalita života není dobrá.

Dalším pomocníkem, jak zůstat objektivní, je poměr mezi ,,dobrými a špatnými dny“. Ty se mohou často střídat jako na houpačce, ale v momentě, kdy týden trvají jen ty špatné, není to dobré znamení a šance na obrat jsou minimální, naopak prodlužování takového stavu může být spojeno s utrpením.

 

Eutanázie: doma, nebo u veterináře?

V dnešní době můžete využít službu, kdy veterinární lékař provede eutanázii přímo u vás doma. Hlavní výhodou je, že ušetříte zvířeti stres z cestování, který je umocněn cizím prostředím.

Pokud si však stavem ještě nejste úplně jistí, je rozumnější navštívit veterinu, kde jsou schopni provést vyšetření, která zhodnotí aktuální stav a je přítomen personál, tudíž u samotné eutanázie nemusíte být přítomni vy. Další neoddiskutovatelnou výhodou je možnost ponechání těla na místě.

Zdroj: elements.envato.com

Jak eutanázie probíhá?

Veterinární lékař, který nezná historii zvířete nejprve zvíře celkově vyšetří a zeptá se vás na důvody eutanázie. Toto může být pro majitele velmi nepříjemné, ale jak je uvedeno výše, veterinář si musí být jistý, že je eutanázie opravdu oprávněná a pro zvíře tou nejlepší variantou.

1. U velmi neklidných, bolestivých, nebo agresivních pacientů je provedena sedace pomocí injekce do svaloviny.

2. Zavedení kanyly do žíly.

3. Aplikace léčiva, případně kombinace léčiv, z nichž většina se běžně podává při anestezii, jen ve vysokých dávkách.

4. Během několika málo vteřin/minut zvíře pomalu usíná a přestává vnímat okolí.

5. Do několika minut přestává být srdíčko.

6. Veterinář pomocí fonendoskopu potvrdí zastavení srdeční akce,  tedy smrt.

Celý zákrok trvá 15-30 minut

 

Uspání cena

Cena eutanázie je velmi individuální, záleží zejména na velikosti psa/kočky. Obecně se pohybuje mezi 500-1500Kč. Další náklady mohou vzniknout případným dojezdem lékaře do místa bydliště nebo kremací.

 

Co dál?

Existují 3 možnosti,  jak dále naložit s tělíčkem.

1. Kremace: v dnešní době existují speciální krematoria zvířat. Nabízí široké služby, včetně obřadu nebo urny. Jedná se nejdražší variantu – cena dle váhy zvířete, počítejte kolem 5000Kč.

2. Pokud vlastníte pozemek, můžete si kočku nebo psa na něm pohřbít.

3. Hromadná kremace, bez možnosti dostat ostatky zvířete. Zvíře zůstává na veterině, kde kremaci zaplatíte. Cena dle hmotnosti v řádu sta korun.

 

 

 

 

 

 

8 komentářů: „Eutanázie: uspání psa i kočky

  • 7 ledna, 2024 (6:17 pm)
    Trvalý odkaz

    Ptám se jestli mám právo na eutanazii, kdy jsem roky ve velmi závazně ničivé životní situace. V oprávněné nedůvěře vůči lidem i útulkum. Eutanazii pro pět koček.

    Reagovat
  • 3 května, 2024 (10:22 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mám nárok na eutanázii, pokud má můj pejsek historii 3 kousnutí rodinných příslušníků a doteď je možným ohrožením? Pejska jsem adoptoval od chovatele, bez PP. Mám ho moc rád, vůbec to není tak, že bych se k němu choval hrubě a hlavně bych ho nerad opustil, ale nebudu si nic nalhávat, selhal jsem výchovu a bolí mě to, že je pro některé rodinné příslušníky jaksi nebezpečný. Většinu času je vše v pořádku, ale občas nastanou chvíle, kdy je pejsek agresivní vůči jednomu konkrétnímu rodinnému příslušníkovi (dítě), už dlouho nikoho nekousl, ale stále se velmi bojím, a ačkoliv se snažím pochopit, proč se to děje a co s tím dělat, myslím si, že už nemám dost sil a bojím se o ty, kteří jsou pejskem ohroženi. Adopce nejspíše kvůli jeho chování nebude volbou a do útulku ho dávat vůbec nechci, na to opravdu to srdce nemám. Proto si říkám, zda není eutanázie vůči této situaci lepší volbou. Vím, že nás má pejsek přeci jen v srdci rád a tam venku by strašně trpěl. Děkuji za radu.

    Reagovat
    • 25 května, 2024 (12:29 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, jako majitel psa jste za jeho výchovu zodpovědný Vy. Eutanázii z takového důvodu by žádný veterinář neměl udělat. Možností je převýchova psa – vyhledejte odbornou pomoc.

      Reagovat
      • 30 července, 2024 (4:31 pm)
        Trvalý odkaz

        Dobrý den, mam kocourka kterému je 20 let, poslední rok přestal používat kočičí toaletu , vykadi se kde zrovna je. Koberec, postel, polštář vedle mě . Už jsem z toho unavená a chtěla bych ho nechat odejít. Je to možné?

        Reagovat
        • 13 září, 2024 (2:31 pm)
          Trvalý odkaz

          Dobrý den,

          mám kočku 7 let. Již několik let se potýká s různými zažívacími problémy. Zkoušeli jsme antibiotika, změny stravy i diety a nic nepomáhá. Průjmy vedou k močení mimo kočičí toaletu a to kdekoli. Jsem již v koncích a nemohu si dovolit nadále financovat bezvýslednou léčbu. Kočka je jinak v pořádku a proto se mi nechce s ní loučit, na druhou stranu jí už nedokážu dále léčit. Léky nenávidí a je boj do ní cokoli dostat. Zatím jí nikdy nic trvale nepomohlo a byli jsme i u různých veterinářů. Je možné v takovéto situaci kočičku uspat? Nechci, aby se trápila

          Reagovat
          • 14 září, 2024 (9:16 am)
            Trvalý odkaz

            Dobrý den, věřím, že situace bude mít řešení. Pokud není prokázán nějaký neřešitelný onkologický problém, tak mi přijde eutanázie mimo mísu. Důležité bude zjistit příčinu průjmu – to vyždauje nějaká vyšetření. Pokud si je nemůžete dovolit, zkuste oslovit nějaký kočičí spolek v okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *