Podchlazení, prochladnutí psa: první pomoc
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Teploty sahající pod bod mrazu, sníh, chladný vítr… Chladnou zimu nepociťujeme jen my, ale i naše zvířata. Zejména malá, krátkosrstá plemena bez hřejivé podsady, štěňata nebo staří a zejména nemocní psi jsou extrémně vnímaví k prochladnutí. Takový stav může vést i k život ohrožujícímu narušení oběhového systému a smrti. Přitěžujícím faktorem je vždy vlhké počasí a chladný vítr.
Jak poznat, že je psovi zima?
Pozorovat můžeme zejména celotělový třes, zježení srsti, ztuhlost těla, stažený ocas pod tělo, neochotu k dalšímu pohybu, snahu o návrat domů, apatii nebo kňučení.
Končetiny a uši jsou na dotyk chladné, tělesná teplota klesá pod normální hodnoty (37,5-39,0 °C).
V extrémních případech se může zvíře dostat do šokového stavu nebo mohou vznikat omrzliny – změny na kůži podobné popáleninám. Jedná se o zarudlá, oteklá a velmi citlivá místa na kůži, v závažnějších případech se mohou tvořit puchýřky, nebo dokonce černé příškvary. Omrzliny postihují zejména špičky uší, packy, u samců se mohou objevit i na varlatech.
Častou příčinou podchlazení v zimním období je prolomení ledu na zamrzlé vodní ploše a propad do ledové vody.
První pomoc
Pokud na vašem zvířeti pozorujete příznaky podchlazení, vezměte jej co nejdříve do teplého prostředí. Proces zahřívání by měl pozvolný.
Tělesnou teplotu můžete změřit pomocí teploměru v konečníku. Teploměr by měl být součástí každé domácí lékárničky.
V případě, že je srst nebo kůže mokrá, vysušte je pomocí ručníku.
Vyvarujte se horké sprše, umístění k horkému radiátoru nebo položení termoforu přímo na kůži. Takto riskujete vznik popálenin.
Nabídnout můžete psovi vlažné, nikoli horké, tekutiny (vodu nebo čaj).
Dejte mu k dispozici deky a měkký pelíšek. Nezakrývejte hlavu dekou, aby mohlo zvíře přirozeně dýchat.
Pokud už zvíře vykazuje známky šoku (letargie, bledé sliznice, zrychlené dýchání, slabý puls) kontaktujte neprodleně veterinárního lékaře.
Jak se vyhnout prochladnutí?
Nejlepší je samozřejmě prevence. U citlivých zvířat eliminujte jejich vystavení nepříznivým vnějším podmínkám na minimum.
Pohybová aktivita vede k produkci tepla, rozhodně nenechávejte psa v zimě například čekat uvázaného před obchodem, nebo delší dobu samotného v autě.
U dlouhosrstých plemen pečujte pravidelně o srst, která si tak udrží svoje izolační vlastnosti.
Pořiďte vašemu psímu parťákovi vhodný obleček – ten by neměl být jen módním doplňkem, ale zejména funkční pomůckou. Pozor si dávejte zejména na pletené svetříky – tento materiál rychle navlhne, a kůže zvířete je tak vystavena vlhkosti a chladu.
Pečujte správně o tlapky, které jsou v zimním období vystaveny velké zátěži.
Nepouštějte vašeho psa na zamrzlé vodní plochy, hrozí zborcení ledu a pád do ledové vody. U tekoucí vody navíc víry mohou zanést zvíře pod ledové kry.