Jak vidí pes?
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Vidí pes pouze černobíle? Jak pes vnímá pohybující se předměty? Vidí pes ve tmě lépe než já? Jak je na tom psí oko ve srovnání s tím naším si vysvětlíme v tomto článku.
Stavba psího oka
Stejně jako u lidí je oční bulbus uložen v kostěné oční jamce a na jeho povrch je chráněn očními víčky. Na rozdíl od našeho oka má však pes ještě třetí víčko, nebo-li mžurku. Dalším významným rozdílem je poměr čípků a tyčinek na sítnici.
Tyčinky jsou zodpovědné za vnímání kontrastů, čípky pomáhají rozlišovat jednotlivé barvy.
Vidí pes ve tmě?
Pes, jakožto příbuzný vlka, je také schopen vidět za šera i za tmy. Tento fakt zlepšuje šelmám jejich lovecké schopnosti.
Sítnice psů je stejně jako ta naše tvořena tyčinkami a čípky, ale v jiném poměru. Tyčinky jsou zodpovědné za citlivost oka na světlo a psi jich mají více než lidé. Dalším vysvětlením pro noční vidění je srpkovitá odrazová světločivá vrstva pod sítnicí (tapetum lucidum), která odráží světlo a vede k větší stimulaci smyslových buněk.
Tapetum lucidum můžeme vidět ve tmě, když posvítíme zvířeti do oka- uvidíme žluto- zeleno – modrý odlesk v očích.
Vidí pes černobíle nebo barevně?
Dlouho se předpokládalo, že psi vidí pouze černobíle. Toto už je však dávno překonaný mýtus a dnes už víme, že je pes schopen barvy vnímat, jen v jiném spektru než my. Psi nejsou schopni vidět červenou a zelenou barvu. Červené předměty se psovi zobrazují jako žluté, a stejně tak vidí i ty zelené ve žlutých odstínech. Můžeme tedy říci, že psi jsou červeno-zeleno slepí. Jsou schopni rozlišovat zejména modrou a žlutou barvu. Více než odstíny však vnímají jas barev.
Vodící pes na přechodu pro chodce není schopen rozlišit červenou od zelené, řídí se podle jasu barev.
Jak psi vidí pohyb?
Pro šelmy je důležitější vidět lépe pohybující se předměty než ty nehybné. A tomu je psí oko přizpůsobeno. Vzhledem k vyššímu počtu tyčinek v sítnici jsou psi schopni mnohem lépe a ostřeji vidět rychle se pohybující předměty. Letící míček tedy pes vidí lépe než jeho majitel. Na druhou stranu nehybné objekty vidí omezeněji a více jim napomáhá čich.
Krátkolebá plemena navíc vidí jinak než ta ostatní. Takový buldoček vidí lépe a ostřeji přímo před sebe na krátkou vzdálenost. Naopak chrti mají díky jinému tvaru lebky mnohem větší zorné pole, proto nemusí při pozorování předmětů v pohybu hlavu tolik otáčet.