Může pes hroznové víno a rozinky?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

V dnešní době už většina majitelů psů ví, že hroznové víno (to červené i bílé) psi nesmí. Méně je to však známo o rozinkách, které se objevují zejména v čokoládě, sladkém pečivu- štrůdl, vánočka, šneci a v müsli.

Nebezpečné jsou všechny druhy včetně těch bez peciček.

Může pes Glukopur = hroznový cukr?

Ano, tento přípravek používaný k rychlému dodání energie je pro psy neškodný.

Zdroj: Elements.envato.com

Proč jsou hrozny nebezpečné?

Hroznové víno a rozinky mohou způsobit u psa akutní selhání ledvin, často končící smrtí. Přesný mechanismus účinku není znám. Stejně tak není jasně definovaná nebezpečná dávka. Za vše však hovoří popisované případy, kdy na příklad došlo k otravě a selhání ledvin u jezevčíka po pozření 3 kuliček hroznového vína.

O nebezpečí ukrytém v hroznovém víně se ví teprve asi 20let a stále existují majitelé, kteří svým psům hroznové víno podávají. Jak je to možné, že se jejich psům nic nestane? Tuto otázku neumíme doposud zodpovědět. Předpokládáme nějaký individuální faktor, který hraje roli v míře nebezpečí právě pro daného jedince. I přes to, že pes hrozny několikrát dostal a neublížily mu, neznamená to, že stejně bude reagovat i příště. Rovněž nemůžeme předem odhadnout, jak zareaguje právě náš pes.

Jak se projeví otrava hroznovým vínem/rozinkami?

První příznaky můžeme pozorovat už do 24h po pozření. Zezačátku mohou být projevy velmi nespecifické jako únava, nezájem o jídlo a průjem. Za 2-3 dny po pozření můžeme pozorovat příznaky selhání ledvin: nevolnost, zvracení, průjem, bolest, třes až křeče, v některých případech pozorujeme zástavu produkce moči- pes zkrátka přestane čůrat.

Diagnóza

Neexistuje žádný test, který nám prokáže otravu hroznovým vínem. Diagnostika je založena na anamnéze, kdy si většina majitelů je vědoma pozření, klinických projevech a laboratorních nálezech korelující s poškozením ledvin.

Zdroj: Elements.envato.com

Co dělat, když pes sežere víno/rozinky?

Nikdy nespoléhejte na to, že se sousedovic Baryk žere každé léto půl kila hroznů a nic se mu nestalo. V momentě, kdy se toxiny vstřebají a objeví se první klinický příznaky, není cesty zpět. Proto je potřeba jednat ihned po pozření!

V takovém případě je jediná jistota – dekontaminace, tzn. nechat zvíře co nejdříve toxický obsah žaludku vyzvracet. Jak na to v domácích podmínkách se dočtete v článku: Jak vyvolat zvracení u psa a kočky.

O první pomoci při otravě se dozvíte více informací v článku: Otrava psa a kočky, první pomoc.

Léčba

Terapie akutního ledvinného selhání je finančně velmi náročná s opatrnou prognózou. Jedná se o pacienta vyžadující hospitalizaci a intenzivní monitoring. V některých případech je potřeba i dialýza, která v české republice není dostupná. V zahraničí se pak cena takové léčby pohybuje kolem 4000 euro. O tom, jestli pes přežije nebo ne, rozhoduje celá řada faktorů (množství, stupeň poškození a kvalita veterinární péče).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *