Přehřátí psa, úpal
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Blíží se léto, období jako stvořené k výletům, dovoleným a dalšímu dobrodružství. S létem však přichází také teplé počasí, které se může stát pro vašeho mazlíčka nebezpečným. Stoupá totiž riziko hypertermie, neboli přehřátí.
Kdo je nejvíce ohrožen?
brachycefalická plemena (mops, francouzský buldoček, anglický buldok, boxer…) vzhledem k brachycephalického syndromu zahrnujícímu zúžené nozdry, prodloužené měkké patro a hypoplastickou průdušnici
štěňata, jejichž „štěněčí“ srst ještě zcela neplní svou funkci
staří a nemocní jedinci, především ti s dýchacími nebo kardiovaskulárními problémy
březí feny
obézní jedinci, kterým vrstva tuku brání odvodu tepla
zvířata po zátěži
Jak se pes chladí?
Je nutné si uvědomit, že mechanismus chlazení se u člověka a psa liší. Člověk se při zvýšené teplotě začne potit a k ochlazování dochází odpařováním potu z povrchu těla. U psů se potní žlázy nachází pouze na polštářcích tlapek a při ochlazování nehrají žádnou roli.
Pes se chladí pomocí odpařování slin a zrychleným dýcháním, které v tlamě zajistí zvýšené proudění vzduchu. Odvod tepla usnadňuje také „roztažení“ cév na povrchu těla.
Klinické příznaky přehřátí
Mezi první příznaky řadíme zrychlené dýchání a zvýšené slinění, může se objevit i pěna kolem tlamy. Sliznice jsou červené. Pozorujeme i změny v chování, např. nervozitu, neochotu k pohybu, dezorientaci…
K závažnějším symptomům patří zvracení, průjem, kolaps a náhlá ztráta vědomí, nekoordinované pohyby (ataxie) až nemožnost pohybu, třes a křeče.
Jak tedy psa správně zchladit?
Jako první je potřeba zvíře přesunout na stinné, chladné místo a zajistit proudění vzduchu. Pokud je zvíře schopné pít, nabídneme mu studenou (nikoli ledovou!) vodu. Následně začneme pomalu ochlazovat tlapky pomocí vlažné vody. Postupně přejdeme k oblastí břicha, tříslům a hlavě. Po poskytnutí první pomoci dopravíme psa k veterinárnímu lékaři, který zhodnotí závažnost a určí další postup.
Psa nikdy nechladíme nárazově vhozením do studené vody nebo poléváním studenou vodou! Při zvýšené teplotě tělo reaguje roztažením cév na povrchu těla a tak teplo může unikat do prostředí. Při prudkém ochlazení by pak naopak došlo ke stažení cév a oběhovému přetížení, které v extrémním případě může vést až k celkovému kolapsu.
Jak předcházet přehřátí?
V horkém počasí je nutné zajistit psovi přístup na chladné, stinné místo a dostatečné množství pitné vody. Pro venčení a procházky volíme především ranní a večerní hodiny, kdy teploty nejsou tak vysoké a pokud máme možnost, vyhýbáme se rozpáleným chodníkům a místům na přímém slunci. Důležité je mít na paměti, že k přehřátí může dojít i u vody, například nepřiměřeným aportováním.
V dnešní době najdeme na trhu nejrůznější chladící podložky nebo vestičky. V případě chladících podložek si pes může sám regulovat, jestli mu je chlazení příjemné a případně odejít na jiné místo. U chladících vestiček však musíme dávat pozor my, neuvážené používání může přivodit zdravotní komplikace jako je např. prochladnutí.
Nikdy psa nenecháváme zavřeného v autě nebo ve stanu! Teploty zde mohou už za pár minut vyšplhat až několikanásobně.