Kýla nejen u štěněte
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: Tereza Malovcová
Co to je kýla?
Kýla (také se setkáme s termínem hernia) je abnormální vyhřeznutí tkáně z místa kde je obvykle uložená. Nejčastěji se jedná o výhřez tukové tkáně či střeva z břišní dutiny defektem mezi břišními svaly.
V závislosti od místa uložení může být obsahem kýlního vaku také močový měchýř, prostata nebo děloha.
Proč kýla vzniká?
Velikou roli hraje genetika, dále se můžeme setkat s kýlami po traumatech (např. auto úrazy) či v důsledku zvýšeného tlaku v dutině břišní.
Jak poznat, že se jedná o kýlu
Hlavním a nejtypičtějším příznakem je měkká bulka na břiše (případně na vnitřní straně stehna či v blízkosti análního otvoru), která zpočátku nebolí a lze ji zatlačit zpět do břišní dutiny. Další možné příznaky mohou být kašel, odmítání potravy, zvracení či plytké zkrácené dýchání.
Neléčené kýly mohou být až fatální v důsledku zauzlení či prasknutí střeva (nebo také močového měchýře- záleží na obsahu kýlního vaku) a proniknutí bakteriálních toxinů do břišní dutiny.
Typy kýl
Pupeční kýla
Objevuje se u štěňat. Při vývoji plodu v děloze je v břišní stěně otvor, kterým pupeční provazec přivádí do organismu mláděte nezbytné živiny a kyslík. Záhy po narození je tento otvor uzavřen, avšak může se stát, že k uzavření otvoru nedojde a tuková tkáň nebo klička střeva pronikne přímo pod kůži. Zvířata s pupeční kýlou jsou většinou bez příznaků a náprava stavu má spíš kosmetický důvod. Malé (do 1 cm) pupeční kýly se mohou uzavřít spontánně do 6. měsíce věku, případně je možné kýlu odstranit chirurgicky zároveň při kastraci.
Tříselná kýla
Tato kýla se nachází v oblasti slabiny na vnitřní straně stehna. Dochází k proniknutí orgánů do stehenního kanálu. Stehenní kanál je struktura, která se vyskytuje u všech jedinců a plní důležitou roli ve vývoji semeníků u samců a upevnění dělohy u samic. Pokud je kanál příliš široký, může dojí k vyhřeznutí tuku, střev, močového měchýře nebo dělohy na vnitřní plochu stehna. Častěji bývá postižena levá strana, může však dojít k defektu na obou stranách.
Perineální (hrázková) kýla
Vzniká vyhřeznutí tuku, střev, dělohy, prostaty nebo močového měchýře skrz svaly pánevního dna. Objevuje se v důsledku dlouhotrvajícího, opakujícího se tlačení ke stolici nebo svalové atrofie. S tímto druhem kýly se v praxi nejčastěji setkáváme u nekastrovaných samců, a to v důsledku zvětšené prostaty.
Brániční (difragmatická) kýla
Tento stav diagnostikuje veterinář nejčastěji pomocí RTG vyšetření. Jedná se o průnik jater, žaludku, nebo tuku přes defekt v bránici do hrudní dutiny. Tento stav je velmi vážný. Příčinou bývají nejčastěji rozsáhlá poranění a úrazy. Speciální variantou je pak Peritoneoperikardiální diafragmatická kýla, která bývá vrozenou vadou koček. Brániční kýly se často nemusí dlouho projevit vůbec, případně zrychleným a ztíženým dechem.
Hiátová (jícnová) kýla
Jako v předchozím případě jde o průnik orgánů z břicha do hrudníku, ale tentokrát přes otvor v bránici, kterým prochází normálně jícen. Tento druh kýly je nejčastěji vrozeným onemocněním, postihující častěji buldoky. Typickým projevem je regurgitace.
Co s tím?
Řešením je chirurgický zákrok, při kterém dojde k repozici vyhřezlé tkáně a zašití defektu ve svalovině.
Bohužel, neexistuje specifický způsob prevence vzniku kýl.
Riziko vzniku kýly je nižší u jinak zdravých jedinců v optimální kondici a určitou formou prevence je i kastrace (zejména u perineální kýly). Protože se často jedná o genetickou vadu, je vhodné zvířata, u kterých se kýla objevila vyřadit z chovu.