Zácpa u psa a kočky, nemůže se vyprázdnit
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: Anna Šrenková
Co je to zácpa a jak ji poznáme?
Zácpa neboli konstipace či obstipace popisuje stav, kdy se zvíře nemůže vykálet, tedy nemůže se vyprázdnit. Zácpa je často provázena zvětšením břišní dutiny, bolestí a neúspěšnými pokusy se vykálet, kdy zvíře zaujímá typický postoj na stolici. Může dojít k vyloučí pouze malého množství trusu, který bývá suchý, potažen hlenem nebo je přítomna i čerstvá krev. Zácpu občas provází ,,sáňkování“ (tření konečníku o podlahu). V závažnějších a déle trvajících případech je zvíře apatické, zvrací a odmítá potravu.
Jedná se o symptom, který není radno podceňovat. V některých případech se jedná pouze o dietní problém a jsme schopni vyřešit situaci doma svépomocí, v ostatních případech může neschopnost vykálet se poukazovat na velmi vážný problém. Proto je dobré konkrétní stav vždy konzultovat s veterinárním lékařem.
Kdy je absence stolice normální?
V mnohých situacích je normální, že zvíře delší dobu nekálí. Jedná se zejména o stavy následující zvracení, průjem, či hladovění, kdy je trávící trakt prázdný a tvorba stolice je značně snížená. V takové situaci je normální, že zvíře i 2 -3 dny nemá stolici. Anestezie (narkóza), operace, či různé léky mohou způsobit zpomalení pasáže zažitiny trávícím traktem, což vede k absenci stolice.
Jaké jsou příčiny zácpy?
- Nevhodná výživa
Krmení kostmi, nebo požrání jiného nestravitelného materiálu (chlupy u koček, tzv. trichobezoáry) může vést k ucpání střeva a následné zácpě. Nemusí se jednat pouze o potravu, ale i o nějaké cizí těleso (kaštan, ořech, hračka). Současně nedostatečný příjem tekutin podpoří vyschnutí a ztuhnutí stolice ve střevě. V takovém případě se často jedná o život ohrožující stav, protože hrozí protrhnutí střeva a následná otrava krve.
- Nedostatek pohybu
Pohyb celého těla přispívá ke správnému pohybu (peristaltice) trávícího traktu. S touto situací se potýkáme u pacientů s pohybovými obtížemi, nadváhou či pacientů po nějakém zákroku. Další příčinou absence stolice může být psychický problém psa se vykálet na nevhodném prostředí, či neschopnost zaujmout typickou pozici (např. v důsledku bolesti kloubů).
Na rozdíl od lidí se problémy s prostatou neprojevují u psa častějším močením, ale problémem s kálením. Benigní hyperplazie prostaty je nezhoubné hormonálně podmíněné onemocnění prostaty, které postihuje většinu nekastrovaných starších psů. Zvětšená prostata potom utlačuje konečný úsek střeva a brání adekvátnímu vyprázdnění. Nadměrný tlak může dokonce vést ke tvorbě perineální kýly, která se projeví boulí vedle konečníku.
- Nádorová či zánětlivá onemocnění střeva a konečníku, včetně análních váčků
- Parazité v trávícím traktu
- Zlomeniny pánve
- Onemocnění štítné žlázy
- Minerální dysbalance
Zácpa u koček (Megakolon, trichobezoáry)
Megakolon
Megakolon je onemocnění tlustého střeva (kolon) postihující zejména kočky, charakterizováno jeho extrémní dilatací (roztažení), hromadění trusu a nemožností se vykálet. Normální pasáž potravy trávícím traktem trvá 12-24h. U koček s megakolonem je značně prodloužená. Příčin tohoto stavu je více, nejčastěji však není známá (tzv. idiopatický megakolon). Současné chronické onemocnění ledvin může celý stav zhoršit, protože způsobuje dehydrataci.
Trichobezoáry
Trichobezoáry jsou smotky chlupů, které se utvoří v trávícím traktu a mohou tak vyvolávat dráždění žaludku a následné zvracení, ale i ucpání střeva provázené právě zácpou. S tímto problémem se setkáváme zejména u dlouhosrstých koček. Prevencí je podávání přípravku usnadňující rozpuštění chlupů (např. pasta Bezopet) a pravidelné vyčesávání srsti.
Diagnostika pacienta se zácpou
Cílem je zjistit příčinu zácpy. Základem je klinické vyšetření včetně důkladného rektálního vyšetření. Na rentgenu zobrazíme celý trávící trakt i pro určení jeho náplně. Obstrukce kostmi jde většinou velmi dobře vidět. Na ultrazvuku můžeme zhodnotit zejména prostatu, případně ostatní břišní orgány. Vyšetření krve nám odhalí minerální dysbalanci, či hormonální onemocnění. Terapie se odvíjí dle příčiny.
Jak pomoci proti zácpě doma?
Řešit doma zácpu doporučuji pouze po konzultaci stavu vašeho zvířete s lékařem. V některých případech mohou být tyto rady pro zvíře riskantní. Např. podání projímadla u psa ucpaného kostmi může velmi rychle jeho stav zhoršit a přispět k prasknutí střeva.
- Podání projímadla: optimálně cukerný sirup Laktulóza (volně prodejná v lékárně), odvar z lněného semínka, jogurt, parfínový olej, či rybí tuk.
U malých zvířat podání většího množství tuku může způsobit zánět slinivky (pankreatitis)
- Dostatek pohybu rozpohybuje i trávící trakt, podání dostatečného množství tekutin
- Zejména u dlouhosrstých koček podávání pasty na rozpouštění chlupů (např. Bezopet)
Nejlepší je ovšem prevence: krmit kvalitním krmivem, vyvarovat se kostem, zejména pokud na ně zvíře není zvyklé, držet zvíře v dobré kondici, zajistit dostatek pohybu a starat se o srst.